Страните от ЕС да премахнат ограниченията върху използването на западни оръжейни системи, доставени на Украйна срещу легитимни военни цели в Русия.
Това призовават евродепутатите в резолюция, приета днес с 425 гласа „за“, 131 „против“ и 63 „въздържал се“ на пленарна сесия в Страсбург.
Без отмяната на настоящите ограничения Украйна не може да упражнява изцяло правото си на самоотбрана и продължава да бъде изложена на нападения срещу своето население и инфраструктура, се казва в текста.
Според ЕП недостатъчните доставки на боеприпаси и ограниченията за тяхното използване пораждат риск от подкопаване на положените досега усилия. Депутатите изразяват съжаление във връзка с намаляващия обем на двустранната военна помощ за Украйна от страните членки. Държавите трябва да изпълнят ангажимента си от март 2023 г. за доставка на 1 милион боеприпаси и да ускорят доставката на оръжия, системи за въздушна отбрана и боеприпаси, включително ракети TAURUS.
Евродепутатите потвърждават позицията си, че всички държави членки и съюзниците от НАТО следва колективно и индивидуално да се ангажират с военна подкрепа за Украйна в размер на не по-малко от 0,25 на сто от техния БВП годишно.
Резолюцията призовава страните членки (Съвета) на ЕС да поддържат и разширят политиката си на санкции срещу Русия, Беларус и други държави извън Общността и образувания, които предоставят военни технологии и технологии с двойна употреба на Русия.
Евродепутатите осъждат неотдавнашния трансфер на балистични ракети от Иран в Русия и призовават за засилени санкции срещу Ислямската република и Северна Корея за участието им в подкрепа на войната. Членовете на ЕП искат и да добавят допълнителни китайски лица и образувания към списъка със санкции на ЕС, както и по-строги мерки за систематично справяне с проблема със заобикалянето на санкциите от установени в Съюза дружества, трети страни и държави извън Общността.
ЕС и неговите членки трябва да работят активно за постигане на възможно най-широка международна подкрепа за Украйна и за намиране на мирно решение на войната, настояват още евродепутатите. Те също така разглеждат търсенето на отговорност за руските военни престъпления и репарации и други плащания от страна на Москва като съществени аспекти на всяко решение на конфликта. За тази цел евродепутатите призовават ЕС и партньорите му да установят стабилен правен режим, позволяващ конфискуването на руски държавни активи, замразени от ЕС, като част от усилията за компенсация за огромните щети, причинени на Украйна.
"Възраждане" - против резолюцията
Във вота са участвали 10 от 17-те български евродепутати, показа справка в резултатите от поименното гласуване. Вероятната причина е, че това стана по обяд в четвъртък, когато голяма част от членовете на Европейския парламент си тръгват.
Андрей Ковачев и Андрей Новаков от ГЕРБ и Европейската народна партия (ЕНП) са били „за“. Така са гласували Илхан Кючюк и Танер Кабилов от ДПС, както и Никола Минчев и Ицо Хазарта от ПП – и четиримата от либералната група „Обнови Европа“ (ОЕ).
И тримата евродепутати от „Възраждане“ и крайно дясната група „Европа на суверенните нации“ (ЕСН) са гласували „против“. Това са Петър Волгин, Рада Лайкова и Станислав Стоянов
Въздържал се е Ивайло Вълчев от ИТН и групата на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР).
"Против" са и почти цялата крайно дясна група "Патриоти за Европа" (ПзЕ) - третата сила в Европейския парламент.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни