Някои от правилата на ФИФА за международните трансфери на професионални футболисти противоречат на правото на ЕС. Те възпрепятстват свободното движение на играчите и ограничават конкуренцията между клубовете.

Това се казва в огласено днес решение на Съда на Европейския съюз (СЕС). То е по повод жалба на бившия френски футболист Ласана Диара, играл навремето в отбори като „Челси“, „Реал“ (Мадрид), „Олимпик“ (Марсилия) и "Пари Сен Жермен".

Случаят "Диара"

Ласана Диара оспорва пред белгийските съдилища някои от правилата, приети от Международната футболна федерация (ФИФА), която отговаря за организацията и контрола на футбола в световен мащаб. Той твърди, че те са му попречили да бъде нает от белгийския футболен клуб „Шарльороа“.

Това станало през 2014 г. Диара бил изгонен от руския „Локомотив“ (Москва), макар договорът му да изтичал през 2017 г. Причина било неявяването му на тренировки.

През 2016 г. Спортният арбитражен съд (CAS) дори постановил Ласана Диара да плати на „Локомотив“ глоба в размер на 10 милиона евро за прекратяване на договора. Забранено му било и да играе професионален футбол за 15 месеца.

Жалбата

Споменатите правила се съдържат в Правилника за статута и трансферите на футболистите (ПСТФ) на ФИФА. Те се прилагат както от ФИФА, така и от членуващите в нея национални футболни федерации като тази на Белгия (URBSFA). Прилагат се и когато даден клуб счита, че някой от играчите му е прекратил трудовия си договор без основателна причина преди изтичане на срока, за който е сключен.

В такъв случай играчът и всеки клуб, който желае да го ангажира, са солидарно отговорни за заплащането на обезщетение на предишния клуб. Освен това в определени случаи на новия клуб може да бъде наложена спортна санкция - забрана за картотекиране на нови играчи за определен период от време. Накрая националната федерация, към която принадлежи предишният клуб на играча, трябва да откаже да издаде международен сертификат за трансфер на федерацията, към която е регистриран новият клуб, когато съществува спор между предишния клуб и играча във връзка с прекратяването на договора.

Решението

Апелативният съд в Монс, Белгия, пита СЕС дали посочените различни правила са в съответствие със свободното движение на работници и с конкурентното право. Съдът постановява, че всички тези правила противоречат на правото на ЕС.

От една страна, въпросните правила възпрепятстват свободата на движение на професионалните футболисти. Правилата обременяват тези играчи и клубовете, които желаят да ги ангажират, със значителни правни рискове, непредвидими и потенциално много високи финансови рискове, както и значителни спортни рискове, които, взети заедно, могат да възпрепятстват международния трансфер на тези играчи.

Що се отнася, от друга страна, до конкурентното право, Съдът приема, че спорните правила имат за цел да ограничат, дори да възпрепятстват, трансграничната конкуренция, която могат да осъществяват всички установени в ЕС професионални футболни клубове, като наемат едностранно играчи, имащи договор с друг клуб, или играчи, за които се твърди, че трудовият им договор е прекратен без основателна причина. В това отношение СЕС припомня, че възможността наемането на вече обучени играчи да се извършва в условията на конкуренция играе основна роля в професионалния футбол и че правила, които ограничават общо тази форма на конкуренция, като замразяват разпределението на работници между работодателите, както и като разделят пазарите, наподобяват споразумение за ненаемане.

Освен това Съдът посочва, че тези правила не изглеждат неизбежни или необходими. Това обаче следва да се провери от Апелативния съд в Монс.