Виктор Амброс и Гари Рувкун ще получат тазгодишната Нобелова награда в категорията медицина. Американският биолог Амброс и американският генетик Рувкун са отличени за приноса им в откриването на микроРНК и ролята ѝ в посттранскрипционната регулация на гените.
МикроРНК са специални РНК молекули, които играят важна роля в регулирането на генната активност. Изследването е важно, защото позволява да се направят важни изводи за развитието и функционирането на организмите. Нобеловият комитет говори за „революционно откритие“, което открива напълно ново измерение на генната регулация.
„Клетките без микроРНК не се развиват нормално. Информацията, съхранена в хромозомите, може да се сравни с ръководство за употреба за всички клетки в тялото“, обяснява комисията.
Всяка клетка съдържа едни и същи хромозоми и следователно един и същ набор от гени. Въпреки това различните видове клетки, като например мускулните и нервните клетки, имат много различни характеристики. Механизмите на генна регулация, описани от Амброс и Рувкун, играят роля за това.
Този механизъм е позволил еволюцията на все по-сложни организми. „От генетичните изследвания знаем, че клетките и тъканите не се развиват нормално без микроРНК“, обясняват от комисията. Неправилната регулация от страна на микроРНК може да допринесе например за появата на рак.
Амброс, който е роден през 1953 г., провежда своите изследвания, за които сега е отличен, в прочутия Харвардски университет. Понастоящем той е професор по естествени науки в Медицинския факултет на Масачузетския университет. Рувкун (роден през 1952 г.) работи в Масачузетската обща болница и в Медицинския факултет на Харвард, където е професор по генетика.
Едно от най-важните научни отличия
Нобеловата награда се счита за едно от най-важните научни отличия в международен план. Тя се предоставя в размер на единадесет милиона шведски крони (малко под 970 000 евро). Тя се поделя поравно между двамата изследователи. Миналата година унгарската биохимичка Каталин Карико и американският имунолог Дрю Вайсман бяха отличени за постиженията си в областта на изследванията на мРНК. Те положиха основите на разработването на мРНК ваксини срещу Covid-19.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни