"Продължаваме промяната-Демократична България" започва събирането на 48 депутатски подписа, за да отправи тълкувателно искане до Конституционния съд може ли този Висш съдебен съвет да избира т.нар. трима големи - председателите на Върховния административен и Върховния касационен съд и главния прокурор. Причината е (не)очакваната номинация на Борислав Сарафов за обвинител номер едно, направена днес от трима членове на Прокурорската колегия на последното заседание на Пленума по отворената процедура за избор. Обединението получи подкрепата на депутатите на Ахмед Доган. И от ИТН дадоха заявка, че ще се подпишат.

Конкретно, ПП-ДБ ще иска КС да разясни текста от преходните и заключителни разпоредби на Конституцията, който КС не отмени с решението си от юли, с което "събори" иначе цялата съдебна реформа. Става въпрос за параграф 23, който указва, че...

до избирането на прокурорски и съдебен съвет (които паднаха с останалата част на решението на КС) изпълняват функциите на ВСС, но без да имат право да избират и освобождават от длъжност председателите на ВКС и ВАС и главния прокурор. 

Подкрепа от обединението очакваха подкрепа от всички без ГЕРБ и фракцията на Делян Пеевски. Групата на ПП-ДБ има 39 народни представители, така че се търсеха само девет подписа. Още днес дойдоха - от независимите депутати от ДПС.

"Ние депутатите от Автентичното ДПС на Доган категорично подкрепяме искането на колегите ни от ПГ на ППДБ да бъде поискано тълкуване на КС относно § 23, ал. 2 от ПЗР на Конституцията на Република България.

Припомняме, че двете процедури за избор на главен прокурор и на председател на ВАС бяха открити след образно казано „разпореждане“ от страна на господин Пеевски. Но вън от горното, смятаме, че това произнасяне е изключително важно с оглед конституционосъобразността на действията на Висшия съдебен съвет, който няма обществена подкрепа, във връзка със започналите от него процедури, защото не бива да се допуска каквото и да е съмнение за легитимността на избора на двама от тримата големи в съдебната власт", написаха от ДПС-Доган в позиция.

Пред БНТ зам.-председателят на Има такъв народ Тошко Йорданов също обяви подкрепа. 

Изборът на постоянен титуляр на държавното обвинение, според хронограмата, трябва да се осъществи на 16 януари догодина. Още с отварянето на процедурата (случайно съвпаднало с искане на Делян Пеевски) обаче опозицията във ВСС възрази именно с мотива все още наличния текст в Конституцията, макар той да е обвързан с отменените от КС разпоредби. Мнозинството обаче възрази: преходната разпоредба няма как да е активна, защото се отнася към несъществуващи текстове.

От ПП-ДБ ще настояват и за приемането на предложените от тях изменения в Закона за съдебната власт, които на практика забраняват на съдебни кадровици с изтекли мандати да отварят процедури за "тримата големи". Този проект стои "на трупчета". Председателката на правната комисия в парламента Анна Александрова така и не го придвижваше. Оправданието: чака се становище на Министерство на правосъдието. Такова все пак дойде, като в него МП се позовава на стари решения на КС, за да заяви че няма такова нещо като изтекъл мандат и този ВСС, който заседава далеч отвъд мандата си, има всички права. Проектът така и не бе придвижен поне на първо четене, а парламентът се разпусна в предизборна ваканция.