Как се вдигат местни данъци "по терлици", насред национална предизборна кампания, в която всички обещават да не се пипат налози, и с меко казано странни мотиви? Показното е на Община Казанлък. Местната власт е избрала да аргументира вдигането на местните данъци с необичаен аргумент - България приема еврото.
Това се разбира от проект за актуализация на налозите, публикуван на сайта на общината. Предвижда се някои от данъците дори да се удвоят.
Скок от 100 % се иска при туристическия данък, както и при патентните налози на много от заведенията за хранене и развлечения, и на търговски обекти в общината. Ако проектът бъде приет в настоящия му вид "пощадени" от рязкото увеличение на патентните налози ще бъдат например часовникарските услуги в град Казанлък, чиито патентен данък ще нарасне от сегашните 110 лв. на 117,35 лева. Повече ще плащат и собствениците на МПС, строителни машини, трактори, плавателни средства (до Казанлък се намира язовир Копринка). Както и таксиметровият превоз.
"Измененията се налагат във връзка с Обнародван Закон за въвеждане на еврото в Република България (ДВ бр. 70 от 20.08.2024 г.), с цел определяне на индикативна дата за въвеждане на еврото в България с Решение на Народното събрание, измененията на нормативната уредба - Закона за местните данъци и такси (обнародван в държавен вестник бр. 64 от 29.07.2024 г.) на национално ниво. Съгласно Закона, в 6-месечен срок от влизането му в сила държавните органи и органите на местното самоуправление приемат подзаконови нормативни актове по прилагането му и изменения и допълнение в подзаконови нормативни актове, необходими за изпълнение", посочва се в мотивите.
След това все пак е добавено едно изречение и за "нарасналата инфлация".
Никъде в т. нар. закон за приемане на еврото или в друг български нормативен документ всъщност не се споменава за връзка между присъединяването към еврозоната и данъчната тежест. Очакванията за по-благоприятна икономическа среда след приемането на еврото биха могли да доведат например до поскъпване на имотите, но изцяло на спекулативна основа.
Затова и подобни мотиви са подвеждащи и нямат общо с действителните причини за повишаването на данъците. Оправдаването с ЕС, ЕЦБ и пр. на вътрешнополитически ходове, които почти изцяло се намират в прерогативите на местната власт, са често срещан политически метод за подвеждане на обществото.
Въпреки това, в мотивите на вдигането на данъците на община Казанлък се посочва и следното: "Приемането на новата Наредба ще спомогне за създаване на условия за решаване на проблемите и организацията на плавно преминаване от левове в евро на територията на община Казанлък."
"По терлици"
Все пак, авторите на новата наредба са отбелязали правилно: "Административните органи, лицата, осъществяващи публични функции и организациите предоставящи обществени услуги, превалутират автоматично от левовете в евро стойностите в поддържаните от тях регистри чрез прилагане на правилата за превалутиране по чл.12 и за закръгляне по чл.13 от Закона."
Но вместо, ако например сега един данък условно казано е 8 лв. и наредбата да го превалутира е малко над 4 евро, цифрата "8" е задраскана и заменена с "10" (реалното увеличение) и "превалутирането" вече става повече от 5 евро.
Ето и нагледен пример:
Всъщност България все още дори няма дата за влизане в еврозоната, тъй като не покрива критерия за ценовата стабилност, т.е. за инфлацията. Наскоро финансовата министърка и вицепремиер Людмила Петкова прогнозира, че очаква това да се случи към края на ноември или най-късно през декември.
Кметицата на Казанлък Галина Стоянова изрично потвърди по телефона пред Клуб Z, че за общинската власт именно приемането на единната европейска валута стои в основата на исканото вдигане на местни данъци.
"Няма надценка. Тук не е търговска верига", отговори тя на въпрос за огромния скок, с който някои от налозите в Казанлък се предвижда да нараснат. "Приравняването на лева към еврозоната е основният мотив на наредбата."
Помолена за повече пояснения Стоянова препоръча следното:
"Ще дойдете на общественото обсъждане, ще си зададете конкретно въпросите, защото в наредбата има много позиции и ако трябва да говорим, трябва да говорим с конкретика. "
Обсъждането на предложението е предвидено за четвъртък, 17.10.2024 г. от "удобния" за работещите хора час 11:00 в сградата на общинската администрация в Казанлък.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни