Руските депутати приеха днес на първо четене закон, който забранява насърчаването на живот без деца, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Това се случи в контекста на задълбочаваща се демографска криза в Русия, подсилена от конфликта в Украйна. Като цел на законодателния акт е изтъкната защитата от страна на Кремъл на традиционните ценности.

Нормативният акт беше приет на първо четене единодушно от депутатите. Вотът беше излъчван пряко. Предстои гласуване на законопроекта на второ и на трето четене. Законът предлага забраната на пропагандата на съзнателен живот без деца или на т. нар. движение на свободните от деца хора, чиито последователи избират съзнателно да нямат деца по лични, икономически или екологични причини. 

"Силното семейство е обявено за традиционна ценност в Русия през 2022 г.", подчертават в бележки към законопроекта неговите автори, сред които са Валентина Матвиенко и Вячеслав Володин - председателите съответно на горната и долната камара на руския парламент. "Една от заплахите за традиционните ценности е насърчаването в руското общество на идеологията на живот без деца, която води до упадък на социалните институции и създава обстоятелства за обезлюдяване", допълват авторите на текста.

Според тях някои общности и групи в интернет насърчават този начин на живот и имат агресивно поведение към онези, които реализират мечтата си да бъдат зрели и неопорочени хора. Оттам идва и нуждата от създаване на механизъм за защита на традиционните ценности, допълват авторите на текста.

В законопроекта се забранява пропагандата на съзнателен живот без деца в интернет, медиите, филмите и рекламите. За нарушителите се предвиждат глоби, вариращи от 400 000 рубли (около 4000 евро) до 5 милиона рубли (47 000 евро).

"Не трябва да има пропаганда, която да упражнява натиск върху жените при взимане на решение да имат деца. Подобно нещо се случва в САЩ и в Европа", заяви днес Володин в "Телеграм" след гласуването на първо четене.

От идването си на власт през 2000 г. Владимир Путин афишира като основен приоритет възпирането на демографската криза в Русия, наследена от съветската епоха. Но така и не успя да обърне тенденцията. През юли Кремъл призна, че демографското състояние на страната е "катастрофално".