Политическата криза в Германия се задълбочава драматично, след като либералната Свободно-демократическа партия изтегли всички свои министри от правителството. Късно вчера германският канцлер Олаф Шолц уволни финансовия министър Кристиан Линднер и с това тройната коалиция между социалдемократи, зелени и либерали се разпадна.
След разпада на управляващата коалиция в Германия лидерът на опозицията и председател на ХДС Фридрих Мерц призова канцлера Шолц да поиска вот на доверие незабавно, най-късно идната седмица. Той настоя да се ускори процесът и да се насрочат възможно най-бързо нови избори, за да не остава страната в политически вакуум месеци наред.
След краха в тройната коалиция вчера канцлерът заяви, че ще поиска вот на доверие на 15 януари и ако не успее да го издържи, ще има предсрочни избори най-късно до края на март. Той обяви това на пресконференция, в която държа необичайно остър тон към доскорошния си коалиционен партньор Линднер:
„Твърде често министър Линднер блокираше закони без отношение към съдържанието им. Твърде често действаше дребнаво тактически в интерес само на партията си. Твърде често предаваше доверието ми. Прекрати едностранно споразумението около новия бюджет, след като се бяхме договорили след дълги разговори. Това поведение е безотговорно и не позволява нормална политическа работа.“
Кристиан Линднер не остана длъжен и в последвало изявление обвини канцлера, че идеите му за изход от кризата са бледи, слаби и не вършат работа:
„Олаф Шолц, за съжаление, показа, че няма силата да направи възможен новия икономически възход за страната ни“, заяви той.
Линднер и партията му обвиниха Шолц, че е прочел изявлението си, което означава, че то е било подготвено и разривът е бил търсен. Веднага след това той изтегли министрите си от кабинета. Без неговата подкрепа коалицията, която управлява от почти три години, няма мнозинство в Бундестага и трудно ще продължи да работи.
Роберт Хабек, министър на икономиката и лидер на третия член на коалицията – „Зелената партия“, също даде изявение и се опита да обясни какво е станало малко преди разрива. Според неговите думи Линднер е внесъл нов документ за изход от икономическата криза, който е торпилирал всички досегашни споразумения и е предвиждал орязване на социалните разходи, помощта за Украйна и разходите за климатична политика. Хабек и Шолц възприели това като провокация, опит да се стигне до разрив, още повече и че Линднер им предложил направо да свикват нови избори. В отговор Шолц го уволнил.
„Това не биваше да става точно в този момент. Денят започна с избора на Тръмп и приключи по този начин, което е трагично. Трябва спешно да намерим път напред. Най-вече и за помощта за Украйна, която в този политически момент в света разчиташе единствено на Германия за помощ да преодолее предстоящата тежка зима“, посочи Хабек.
Разривът между Шолц и Линднер е неочакван най-вече заради това, че канцлерът през почти трите години на коалицията често беше по-близо в своите позиции до Линднер, отколкото до Зелените и собствените си социалдемократи, особено по икономическите въпроси. Например, той отхвърли искането за индустриална цена на тока в съгласие с Линднер. Също така, по отношение на бюджета, Шолц през първите две години на коалицията – поне публично – не се изказа негативно за своя наследник на поста финансов министър. Това се промени едва това лято. Когато се обсъждаше как да се запълнят милиардната дупка в бюджета, Шолц и Линднер публично влязоха в конфликт. Тогава въпросът беше в каква степен бюджетът може да бъде компенсиран чрез увеличаване на дълга – тема, която също изиграва важна роля в разпада на коалицията.
Конкретният повод за разпада на коалицията тази седмица обаче беше последният икономически документ на финансовия министър Линднер, в който той постави искания, които бяха възприети като бойно предизвикателство от страна на социалдемократите и зелените.
Исканията на Линднер наистина отидоха далеч извън инициативата за икономически растеж на коалицията, която беше договорена през юли. Неговият подход напомня на Ламдсдорфския документ от 1982 г., който беше повод за края на социал-либералната коалиция при Хелмут Шмидт.
Но Линднер ясно даде да се разбере в края на вечерта, че не приема обвиненията за разпада на коалицията и ги връща директно на Шолц. Той обвинява канцлера в умишлено разрушаване на коалицията. Според Линднер, Шолц му е поставил ултиматум да преустанови спазването на „правилото за дълга“.
Какво предстои?
Шолц обяви, че ще търси подкрепата на опозицията за приемане на най-важните закони. Най-спешен е бюджетът, който трябваше да се гледа в Бундестага другата седмица. Ако той не бъде приет и се отиде на нови избори чак през март, до съставянето на нова коалиция – тъй като няма партия с изглед да спечели достатъчно мнозинство за управление без партньори, и съставяне на нов бюджет, ще изминат месеци и това ще се случи най-рано през юли.
Това пък е аргумент за опозицията: председателят на ХСС Маркус Зьодер настоява за нови избори още през януари, а лидерката на БСВ Сара Вагенкнехт говори за политическо забавяне на фалита.
Независимо кога точно ще се проведат нови избори, пред партиите предстоят важни решения през следващите седмици. При социалдемократите вече не трябва да има съмнения, че те ще излязат на изборите с Шолц, след като той е демонстрирал такава лидерска сила. Зелените пък вероятно ще обявят Роберт Хабек за кандидат за канцлер на своя федералния конгрес следващата седмица. Водещите либерали пък не оставят съмнение, че Линднер остава №1 в партията и ще води либералите на следващите избори.
ХДС/ХСС вече посочи своя кандидат за канцлер – Фридрих Мерц.
В проучванията на общественото мнение обаче единственият политик, който се радва на популярност малко над 50%, е военният министър от социалдемократите Борис Писториус.
Президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер обяви в специално изявление днес, че ще задейства процедурите за освобождаване на министрите на либералите от настоящето правителство и ще свика нови избори, ако канцлерът не издържи вота на доверие.
„Това не е краят на света, това е политическа криза, която ще преодолеем“, заяви той.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни