Най-големите притеснения на експертите за публичните финанси през последните години са на път да се сбъднат в проекта за бюджет 2025. Макар да не се обмисля вдигане на преките данъци, то такова ще има при осигуровките. Според "24 часа" те ще се вдигнат с допълнителни 3% за вноската във фонда на НОИ и ще засегнат около 2,8 млн. работещи българи.
Причината е вече известна - политическата криза от последните години предизвика популистка вакхналия при приемането на годишните разчети за хазната и разходите се увеличиха с прекалено големи пропорции спрямо приходите, които генерираме. В същото време София е длъжна да спазва критериите от Маастрихт - един, от които е допустим дефицит от 3% на годишна база, ако иска да запази шансовете си за членство в еврозоната.
Ако осигуровките бъдат вдигнати с този процент, то това означава номинално увеличение за засегнатите с между 32 лв. и 112,5 лв. на месец. Трябва да се има предвид, че тези идеи трябва тепърва да бъдат обсъждани със социалните партньори - бизнес и синдикати, както и с политическите партии. Те пък от своя страна трябва да решат дали си заслужава рискът да предприемат увеличение на данъчно-осигурителни тежести преди нови възможни избори.
По същество: екипът на служебната министърка Людмила Петкова предлага осигуровката а пенсия от първи стълб - държавният в НОИ, да се увеличи от 14,8% на 17,8%. Това обаче не е всичко, защото 5% от вноската ни от цялата брутна заплата отива и в частният втори стълб, така вноската за пенсии става общо 22,8%. Държавата обаче взима осигурителни пари и за здравеопазване, болнични и безработица, което означава крайна стойност на осигурителните вноски от 30,3% за работещите.
Изчисленията показват, че номиналната ни минимална вноска за пенсия ще скочи до 191,70 лв. Ако към нея добавим и втори стълб стават над 245 лв. Тези, които се осигуряват на максималната сума пък ще дават по 112 лв. повече на държавата всеки месец.
МФ изчислява, че така ще постигне събираемост на допълнителни 1,8 млрд. лв. Това обаче няма да е достатъчно, за да свие дефицита, затова е твърде възможно да има замразяване на заплатите в МВР, МО и в образованието, където са планирани големи увеличение за общо няколко милиарда годишно.
Още по темата
- КНСБ плаши с протести, ако няма увеличение на заплати за държавните служители
- "ДПС поиска нова централа. Единият съпредседател, Делян Пеевски, е подписал. Ние какво да направим?"
- Банките: Облагането на свръхпечалбите ни няма да промени нищо, това е популизъм
- МФ се отказва, но Министерството на труда иска повишение на осигуровките
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни