Новата коалиция около БСП взе 20 депутатски мандата на преминалите парламентарни избори, но в партията предстои нова изборна битка. И тя ще е за лидерския пост.
След отстраняването на доскорошния председател Корнелия Нинова в соцпартията се е образувал управленски вакуум, който спешно трябва да бъде запълнен. Такава „анархия“ в БСП не е имало от времето на Михаил Миков, коментира пред Клуб Z източник отвътре.
Това се потвърждава и от процесите, които се развиват във формацията през последните дни и седмици.
Временното ръководство в лицето на Атанас Зафиров и донякъде Борислав Гуцанов е обвинявано, че е готово да заиграе с „паралелната държава“ на Борисов и Пеевски и да влезе в управление с ГЕРБ и ДПС-Ново начало. Адекватен отговор на това няма. Напротив, има сериозни брожения в партията и около нея, които засега се удържат да не избухнат в публична разправа.
Зафиров и Гуцанов в конкуренция, Паргов вече е на линия
Зафиров е изпълняващ функциите председател на БСП след отстраняването на Нинова. Гуцанов за сметка на това бе водач на парламентарната група в предния парламент. В новия обаче той ще трябва да дели позицията в съпредседателство със Зафиров, научи Клуб Z.
Макар привидно да ръководят БСП в екип, всъщност двамата са в сериозна конкуренция, да не кажем вражда. Тя се корени още от времето на Нинова, когато двамата са били в съревнование кой да ѝ е „дясна ръка“.
Именно Зафиров и Гуцанов се очертават като основни претенденти за титулярен председател на БСП, категорични са източници от партията. Засега двамата не са го заявили официално. Това обаче вече направи бившият лидер на Столичната организация Калоян Паргов, вероятно надявайки се да получи някакво предимство в състезанието. Засега неговите шансове не са големи. Той е самостоятелен играч, коментира член на широкото ръководство на БСП.
Изтънченият Вигенин
Потенциал да спечели сърцата на членовете на партията обаче имал Кристиан Вигенин. След евроизборите тази година той вече е депутат в Европейския парламент. Въпреки това продължава да действа на терен в България, забелязват колегите му в БСП. По време на цялата предизборна кампания за парламентарния вот на 27 октомври той бе изключително активен и това едва ли е случайно, категорични са представители на ръководството. Вигенин е сравнително млад, но същевременно с голям опит и много изтънчен и интелигентен, което го отличавало от конкуренцията.
От друга страна, обаче, той не се вписвал в новата геополитическа линия – нито в БСП, нито в по-широк план. Евродепутатът е смятан за представител на по-либералното крило, напомня се и за поведението му в подкрепа на Украйна, когато той бе външен министър в правителството на Пламен Орешарски, макар оттогава да минаха повече от десет години.
Проблемът е, че БСП в момента е в конкуренция с „Възраждане“ за проруския вот и е в политическата ниша на консервативните сили, което трудно може да се промени.
Добрев и Стойнев - отзад
Друг важно обстоятелство е, че на първа линия в соцпартията се завърна противоречивият Кирил Добрев, макар това, разбираемо, да не се афишира. Той отново е депутат, след като бе изпаднал в немилост при Корнелия Нинова. Счита се, че Добрев има сериозно влияние в структурите (той бе дясна ръка на Нинова, преди да влязат в конфликт), включително по линия на финансирането на БСП и връзките с бизнеса. Близък е и до президента Румен Радев, или поне дава да се разбере, че е така.
Кирил Добрев нямал намерение да се кандидатира за председател, но имал свой фаворит в лицето на Атанас Зафиров. Драгомир Стойнев - друга силна фигура, близка на Добрев, – също бил зад Зафиров. Това обаче е и крилото на Делян Пеевски в БСП, както твърдят включително и коалиционни партньори. Открито за това говори Татяна Дончева – председател на „Движение 21“, която дори изтегли кандидат-депутатите си от лявата коалиция в знак на протест.
На Националния съвет на БСП в неделя Румен Овчаров е имал изключително остро изказване. Той е обвинил директно цялото настоящо ръководство на БСП в слугинаж в полза на Борисов и Пеевски.
„Оставка на цялото оперативно ръководство, свикване на конгрес и избор на временно ръководство от трима съпредседатели без лидерски амбиции, с опит и познаване на партията и без зависимости от частни и корпоративни интереси, които да организират вътрешнопартийния избор! Вътрешнопартиен избор, организиран от Добрев, Зафиров и Гуцанов (ДЗГ), е с предизвестен резултат“, е заявил Овчаров, както се посочва в пресъобщение от пресцентъра, обслужващ лагера около Корнелия Нинова.
Последната е изключена от БСП и вече потвърди, че няма как да се кандидатира отново за председател, а по-скоро има други политически амбиции, извън партията.
Макар Борислав Гуцанов да е слаган в един кюп с останалите, той имал своя игра и щял да се включи в битката за водач. Гуцанов е представител на по-радикалното проруско крило в БСП, което прозира и от изказванията му в Народното събрание. Може би и това е една от причините Кирил Добрев да е твърдо против него, както се твърди.
Настоящият столичен лидер на БСП Иван Таков също бил спряган за кандидат за председател на БСП, но той щял да се оттегли.
Зарков - едва ли
Крум Зарков – едно от младите и перспективни лица в партията, сега е президентски секретар по правните въпроси. Затова и той напусна Националния съвет на БСП. Днес името му бе споменато от водача на ДПС-Ново начало Делян Пеевски като бъдещ лидер на подготвян политически проект на Румен Радев. Това обаче е по-скоро спекулация. Но и в БСП не очакват Зарков да се кандидатира за председател на партията, макар преди години той да имаше такива амбиции.
Апаратни игри
В неделя на Националния съвет на БСП се оформили двата лагера – на Зафиров и Гуцанов. Първият искал извънредно заседание на 50-ия Конгрес на партията през декември. На него, впрочем, би могло да се вземе решение за отпадане на забраната за коалиция с ГЕРБ. Борислав Гуцанов (или неговият лагер) от друга страна е предложил да се свика директно нов 51-ви Конгрес в началото на 2025 г.
На висшия партиен форум следва да реши и дали ще има промяна на действащите правила за избор на председател - т.е. дали ще остане прекият вот от всички членове, или ще се върне предишната норма – изборът да е с гласуване на Конгреса.
Решение за свикване на 50-и или 51-ви Конгрес в неделя обаче не е било взето заради късния час и разпад на кворума.
Ако остане правилото за прекия избор и ако Атанас Зафиров се включи в надпреварата, той следва да се оттегли като и.ф. председател. Зафиров обаче може и да откаже да стори това, за да продължи да държи структурите под контрол, което би било нарушение, смятат негови съпартийци.
Изборът на новия лидер на БСП трябва да се случи до края на януари 2025 г., защото това безвремие не може да продължава, коментира член на Националния съвет, който оцени шансовете на Зафиров в сравнение с Гуцанов като по-големи. При кандидатура и на Вигенин обаче резултатът бил непредвидим.
А защо друг изненадващ кандидат да не отвее конкуренцията за лидерския пост в БСП на фона на цялото „блато“ и очакването за нови и свежи лица в българската политика?
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни