След голям скандал по-рано тази година, при втория опит „Рана“ на Захари Карабашлиев взе в понеделник вечер наградата за роман на годината на фонд „13 века България“. Церемонията беше в Софийската градска художествена галерия.

„Това е роман, който съживява и обогатява колективната памет на българския народ. Изграден с голяма, с огромна инвестиция на труд и енергия върху огромно количество документален материал, сдвоен с литературен сюжет, той възпитава читателите в непреходната значимост на традиционните нравствени ценности“, обяви председателката на журито проф. Милена Кирова. В него бяха още проф. Пламен Дойнов, проф. д-р Мюмюн Тахиров, проф. Ивайло Христов, д-р Яница Радева.

Останалите номинирани романи бяха „Не ви познавам“ на Теодора Димова, „Мария от Охрид“ на Антон Баев, „Екстазис“ на Радослав Бимбалов, „Стряха. Приказката като живот“ на Христо Добротинов и „Домът на пчелите“ на Цанко Лалев. Романите, които са участвали в конкурса, съгласно статута на наградата, са издадени през 2023 година.

Скандалът по-рано тази година

Това е второ връчване на наградата тази година. При първия опит - за роман на годината беше отличен "Вулкан" на Елена Алексиева. След разразила се полемика заради факта, че в журито е бил и редакторът на книгата - доц. Борис Минков, авторката реши да върне отличието. Същевременно бяха изброени и предишни случаи, в които редактор на роман, е бил в жури, но въпросът се повдига точно в този момент. Процедурата на конкурса беше анулирана и беше обявено, че той ще се проведе до края на годината - като от журито бъде изваден "ябълката на раздора" - Борис Минков. Неговото място ще заеме експерт, който Управителният съвет ще определи на заседанието си през юни 2024 г., информираха от "13 века България" в началото на юни. Тогава оттам обещаха цялостни промени в начина на номиниране, контрол, избор на жури и въобще преосмисляне на правилата на конкурса, за да не се стига до подобни ситуации. Още няколко месеца по-късно обаче издателят (и депутат от ПП-ДБ) Манол Пейков обяви, че освен смяната на Минков в журито, същностни промени няма, и затова изтегля всичките заглавия на "Жанет 45" от участие в конкурса на фонд "13 века България".

"Не по-малко тревожен е фактът, че нито от изявленията ви, нито от публикуваните правила на конкурса става ясно каква точно е дефиницията за "конфликт на интереси".

Например: представлява ли конфликт на интереси член на журито да е бил или понастоящем да е издаван от някое от участващите в конкурса издателства? Или да е близък приятел (или отявлен враг) с някой от номинираните?

Или съвсем наскоро да е получил недвусмислен отказ от някое друго участващо в конкурса издателство?...", зададе тогава серия от въпроси Пейков, които останаха без отговор.

Още няколко факта около конкурса, в който разговорът в публичното пространство напусна обсъждането на качествата и достойнствата на предлаганите романи. Първият награден роман тази година - на Елена Алексиева, е издаден от "Жанет 45" на Манол Пейков.

Тревогата за конфликт на интереси заради присъствието в журито на Борис Минков дойде от писателката и журналистка Веселина Седларска.

"Журито тази година беше съобщено от БТА едва снощи. И там – изненада! изненада! – един от петима е доц. Борис Минков, редактор на романа „Вулкан“.

Ако съм добре възпитан човек, ще кажа, че това е грубо нарушение на чл.18 на устава в наградата. Но тъй като в този момент съм в онова състояние на невъзпитаност, ще кажа отново:

Това е мно-го дол-на пло-мба!

Не вярвам, че някой ще потърси сметка на Минков защо не си е дал отвод от журито.

Не вярвам, че някой ще отнеме дружеската награда.

Само се чудя на две неща: Как Елена Алексиева се е зарадвала с цяло сърце на това подаяние?

И как ти, Маноле, за Манол Пейков става дума, който честитиш с възхита на всички замесени, ще си справедлив народен представител, като не си даваш сметка в този случай кой в какво е замесен", реагира тя.

Седларска е редактор и на "Рана" на писателя Захари Карабашлиев, който същевременно е начело на издателство "Сиела".

Церемонията

Фондът „13 века България“ е част от Министерството на културата, а наградата е в размер от 11 000 лева.

Церемонията снощи мина празнично.

„Аз смятам, че наградата на фонд „13 века България“ е нещо изключително важно“, обяви служебният министър на културата Найден Тодоров, който връчи почетната грамота.

Без писменост, нямаме памет, без памет, нямаме история, без история, нямаме нация, отбеляза Тодоров. „Паралелните светове на художествената литература ни карат да мечтаем, а мечтите ни ни развиват. Те ни карат да се надяваме и да осъществяваме своите мечти“, каза културният министър. Той отбеляза, че благодари както на автора – Захари Карабашлиев, така и на издателство „Сиела“, „защото подпомагането на литературата днес е особено важно“. Без нея наистина не виждам бъдещето на нашата нация, каза Найден Тодоров. „Надявам се, че благодарение на хора като вас и благодарение на автори като тези, които бяха номинирани днес, българската нация ще получи малко повече поводи за гордост от тези, които имаме в последно време“, добави Тодоров.

Изпълнителният директор на НДФ Бисера Йосифова отбеляза, че „мизансценът“ на събитието е подходящ за Националната награда за български роман на годината „13 века България“. Изложба „Европа в България“ представлява един много професионален и вълшебно направен от моята професионална гледна точка прочит на изобразителното ни изкуство, конкретно живописта и частично графиката, в контекста на европейското художествено мислене, каза тя. „Това е българският модернизъм, българската култура, която точно в този момент е уместно да кажем, че винаги е била европейска – още от освобожденските времена до ден-днешен. И смятам, че съвременният български роман идеално се вписва в тази паметна изложба“, коментира Йосифова.

Захари Карабашлиев не присъства на събитието. Вместо него наградата прие Мирослав Александров – отговорен редактор на издателство „Сиела“.

"Снощи романът ми “Рана” спечели Националната награда роман на годината в 13-тото издание на Фонд “13 Века България”. Случайно съвпадение е, че тази дата 11.11. 1918 бележи края на Първата световна война (а романът е свързан с нея); съвпадение е и празника на Св. Мина Чудотворец, воинът-покровител на семейството и на сираците (романът е “семеен”, има и герой момиченце-сираче.) Съвпадения…

Аз благодаря на Фонда и на избраното жури за номинацията на книгата ми измежду толкова достойни кандидатури и за тази висока награда снощи!

За мое съжаление не присъствах на церемонията по награждаването — бях на отдавна обявена среща с читатели в едно народно читалище", написа той във фейсбук.