Годишният планов ремонт в АЕЦ "Козлодуй" и практическото идване на зимата във вторник доведоха до това, че въглищните централи отново се налагат в електроенергийната система в България. Данните на ЕСО показват, че само ТЕЦ "Марица изток 2" е активирала цели 6 от общо осемте си блока с обща мощност от почти 1200 мегавата. 

Данните на Електроенергийния системен оператор към 12 ч. показват, че ТЕЦ осигуряват над 40% от подаваното електричество, докато АЕЦ отговаря за едва 24%. Студеното време и снегът пък почти изключват вятъра и слънцето от системата, докато ВЕЦ поемат скромните 10%, най-вече заради факта, че язовирите в страната не могат да се похвалят с особен голям обем от вода в този момент. 

Факт е, че държавната ТЕЦ се включва само няколко пъти през тази година с повече от 3 блока заради изключително скъпото електричество, което подава. Причината - трябва да плаща огромни въглеродни такси, които оскъпяват продукцията й. 

Интересното е, че днес не запалиха блоковете на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица 3“, въпреки че при временното им затваряне беше обявено, че ще се включват именно в такива ситуации на напрежение в системата. 

Цените на тока на българската борсата достигнаха 525 лв./MWh средна цена „Ден напред“, отново пикови стойности се наблюдават към 20 ч., когато тя е 1445 лв./MWh.