Въпреки недоволството на депутати и на фона на слуховете за готвена продажба, служебният министър на енергетиката Владимир Малинов смени представителя на държавата в „Лукойл Нефтохим Бургас“.

Пресцентърът на енергийното ведомство изпрати информация по темата тази вечер.

Цветан Цирков е новият член на Надзорния съвет на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД, стана ясно след проведено днес Общо събрание на компанията. Цирков е дългогодишен държавен служител в Министерството на икономиката и индустрията, се посочва в прессъобщението.

Държавата, в лицето на Министерството на енергетиката (МЕ), притежава една акция клас „А“ (т.нар. „златна акция“) от капитала на рафинерията. В това си качество държавата има право да предлага един от членовете на Надзорния съвет на компанията, когото Общото събрание на акционерите е задължено да избере. Цирков ще заеме длъжността след вписване в Търговския регистър, искане за което вече е подадено от страна на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД, информират още от МЕ.

Втори опит

Това е втори опит на енергийния министър да смени настоящия представител на държавата Бойко Ницов с Цветан Цирков. Първият се провали, след като бе осуетен от Агенцията по вписванията, която отказала да регистрира промяната в Търговския регистър. Причината – точката за смяната не е присъствала предварително в дневния ред за Общото събрание на акционерите на 17 септември.

Междувременно представители на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) изразиха недоволство от готвената кадрова промяна, която не бе предварително анонсирана от МЕ и изглеждаше, че се прави тихомълком и без мотиви.

Вчера депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов написа във фейсбук:

„Може би знаете, че държавата има т.нар. "златна акция" в Лукойл, съответно има представител на държавата в надзорния съвет. Кабинетът "Денков" назначи за член на надзорния съвет доказан експерт след проведен прозрачен конкурс. Сега служебният кабинет, без мотиви и без конкурс, тихомълком сменя представителя на държавата. Изобщо не е работа на служебен кабинет да прави такива смени, още по-малко по този начин. Дали това е свързано с опитите за продажба на Лукойл и кой стои в дъното на тази смяна?“

Днес друг народен представител от ПП-ДБ - Мартин Димитров, посочи от своя страна:

„ГЕРБ държаха с години Румен Овчаров като представител на държавата в "Лукойл". Искал съм му десетки пъти оставката. Отне години, докато я получа. После назначиха Красимир Първанов. Сега искат смяната на Бойко Ницов. Не познавам този човек, но изглежда като защитник на интересите на България, а не на Русия!“

Смяна без мотиви

Димитров повдигна въпроса към Владимир Малинов и миналия месец по реда на парламентарния контрол в предишното Народно събрание. Защо министърът е поискал смяната на Ницов - не стана много ясно. Единствената критика, която се долови в отговора му към Мартин Димитров, бе, че той не подал информация към МЕ за разглеждането на Годишния финансов отчет на „Лукойл Нефтохим Бургас“ за 2023 г.; както и че министерството научило за редовното годишно общо събрание от Търговския регистър, както и от получена информация „в устен порядък“ от компанията.

За готвената смяна се разбра преди около месец и половина, но по неофициални канали. Бившият посланик в Русия Илиян Василев на 27 септември съобщи във фейсбук:

„В Нефтохим назряват събития - и вместо да задържат топ експерт в бизнеса като Ницов, те слагат калинка. Това е всичко, което трябва да знаете за Пеевското служебно правителство. И премиерът, и президентът са предупредени. Нещата в рафинерията загрубяват. Цялата работа, извършена от правителството на Денков, по усилване на капацитета на държавата да реагира на кризи, да сключи договори за доставки и осигури финансиране в извънредни ситуации, да изгради капацитет - управленски и институционален - отива в "коша".

Критики само от ПП-ДБ

Тогава и Ивайло Мирчев от ПП-ДБ, който след изборите на 27 октомври пак се завърна в парламента, написа в социалната мрежа:

„Рафинерията на "Лукойл" в Бургас се продава. Изненадващо правителството е решило да смени представителя на държавата в нея. Сегашният (Бойко Ницов) е професионалист с безупречна репутация, назначен от нас, въпреки огромната съпротива от различни влиятелни проруски кръгове. Правителството опитва да го замени с нов, за да се гарантира, че бъдещата сделка (най-вероятно с бизнес група близка до Путин и Орбан) ще мине безпроблемно, без много шум и собствеността ще бъде прехвърлена в "правилните ръце". Всичко това не е в интерес на България. Представителят на държавата не трябва да бъде сменян, а обществото трябва да има пълната информация за случващото се в рафинерията - от това какъв петрол се преработва, до собствеността и капиталите зад новия купувач.“

Критиките се оказаха недостатъчни за Владимир Малинов да ревизира решението си. Факт е, че всъщност някакъв политически и институционален натиск към него да се откаже от смяната дойде единствено от ПП-ДБ. Никоя от останалите партии не взе отношение по темата. Президентът – също.