„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) се разцепи на две равни части при гласуването за председател на парламента в сряда. Това предотврати избора на най-възрастния депутат – Силви Кирилов от ИТН, на поста. Решението на фракцията „Демократична България“ (ДБ) да не подкрепи Кирилов заради влизането в мнозинство с „Възраждане“ и заради „капан“, заложен от ГЕРБ, продължава да предизвиква разнопосочни коментари, включително сред привържениците на ПП-ДБ.

Политолозите също са разделени, като едни смятат, че ходът на ДБ е елементарен и комичен, а други – че той има дълбок смисъл в перспектива.

"Избегнахме капана"

Депутатът Мартин Димитров – непартийна квота в ДБ, коментира днес ситуацията във фейсбук така:

“Избегнахме капана на Борисов, Пеевски и “Възраждане”. Предложихме всички да си оттеглят кандидатите за председател на Народното събрание, за да заработи и да изберем най-възрастния с мнозинство, което не зависи от Пеевски и „Възраждане“. Само ние си оттеглихме кандидата. Изборът за председател на Народното събрание е изразител на управленско мнозинство. По тази причина, за да има технически председател, това трябва да се случи с голямо съгласие, за да не се говори за управленски мнозинства.“

Димитров напомня, че „Възраждане“ е внесла законопроект за излизане от НАТО, както и че прокремълската формация намеква за напускане на ЕС.

„Избирането на председател на Народното събрание с мнозинство, което зависи от тези хора, е много опасна легитимация“, смята народният представител и посочва, че неслучайно ГЕРБ и ДПС-Ново начало на Делян Пеевски вчера не са се изказали и търпеливо са чакали от ПП-ДБ да паднат в капана на мнозинство с „Възраждане“.

„Ние поискахме санитарен кордон около Пеевски, но, за да бъдем честни, трябва да има такъв и около „Възраждане“. Това прави нашата задача изключително трудна. Ние сме между два огъня – от едната страна кланът "Магнитски", а от другата кланът "Москва". Трябва да продължим с принципната позиция, която ще ни се отплати в бъдеще, защото е единствената смислена алтернатива!“, смята Мартин Димитров.

"Нищо не сте избегнали"

Бившият посланик в Москва, а сега наблюдател и коментатор на политическите процеси Илиян Василев, обаче му отговаря: „Нищо не сте избегнали, напротив, попаднахте в капана, защото пилците се броят по избора на председател, който е различен от ГЕРБ. Няма друга опция - председател трябва да се избере. Другото, което рисувате са картинки от илюзорен свят.“

Василев смята не само, че не е избегнат заложения от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов капан, а напротив – от ДБ са паднали точно в него:

“Стратегията ви само до едно време може да се оправдава със "санитарни кордони" - около Борисов, около Пеевски, около “Възраждане”, около ... и хората ще си помислят, че сте като в обществените поръчки на ДП/ББ - когато се остраняват всички кандидати, за да спечели "нашия", или ще се опъвате докато светът не стане удобен за вас. Нямате такъв идеален свят - политиката е умение да се възползвате от максимално възможното - при всяка ситуация. Изборът на председател НЕ е управленско мнозинство, това е мисловният капан на Борисов, в който сами попаднахте. Дано вторият ви акъл ви помогне.”

Според Василев проблемът не е само в председателя на парламента, а и какво следва от това: „Това е истинският разговор, а не тези терзания от самопричинени страхове. Ако ви е за успокоение - няма вариант, при който Борисов да не може да използва ваше действие - и за да избяга от отговорност, и за да се измъкне от правене на правителство. И заради това да не правите нищо е просто глупаво. Като не избирате алтернатива на Рая Назарян, работите за нея. Не е сложно. Друга игра няма в тази дихотомна ситуация.“

ДБ - жертва на манипулация от ГЕРБ

В тази посока е и мнението на политолога от Софийския университет (СУ) и специалист по партии и партийни системи Милен Любенов. Вчера пред БНР той коментира ситуацията така:

"Трудно ми е да откривам рационалност и логика в действията на политическите сили, включително и в днешното гласуване. Най-вече поведението на „Демократична България“, които се оказаха много лесни за манипулация от страна на ГЕРБ, защото след като „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ заедно заявиха, че ще оттеглят своята кандидатура и ще подкрепят Силви Кирилов за председател на Народното събрание, последва много сериозна медийна атака от представители на ГЕРБ, които заговориха за ново мнозинство. Опитаха се да опаковат „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ заедно с „Възраждане“ и изглежда, това даде резултат. Но не виждам наистина никаква логика в това поведение, тъй като тук не става въпрос за мнозинства. Това, че определени партии гласуват заедно за определен кандидат, или просто съвпада начинът, по който гласуват, - това не означава, че има мнозинство. По същия начин, например, „Продължаваме промяната – Демократична България“ и „Ново начало“ гласуват срещу кандидатурата на Рая Назарян. Това означава ли, че има някакви общи съвместни действия между „Ново начало“, „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“?! Така че това елементаризиране на нормална политическа логика за това какво означава мнозинство, какво означава гласуване и води до такива комични и абсурдни ситуации. За съжаление, с това още повече ерозира българският парламентаризъм и без това ниското доверие на гражданите към парламентарната институция".

Не така мисли обаче друг политолог от СУ – Огнян Минчев.

Огнян Минчев: Поведението на ДБ дава шанс за изход от блокадата

“Каквато и да е била мотивацията на ДБ да не гласуват на балотажа за избор на председател на НС в сряда, тяхното поведение съхранява шанса за търсене на изход от блокадата на националните институции - изпълнителна власт и парламент”, коментира Минчев днес във фейсбук.

„Изборът на Кирилов ще подпечата парламентарно мнозинство за нови избори, със старите правила за служебно правителство, които Радев вчера си поиска от КС. Той поиска да се отмени и конституционната промяна за действащ парламент до встъпване на следващия. Човекът иска цялата власт - всичката, сега. Това искат и менторите му - да се прекрати парламентарната демокрация в България. За тази цел се ползват услугите на местните полезни идиоти - които сами подават въжето, на което малко по-късно ще бъдат обесени. Тези идиоти са разноцветни - от целия политически спектър. Копейките харесват това - и беснеят, когато някой им попречи да го постигнат”, пише политологът, визирайки проруската партия „Възраждане“.

Той пък вижда проблем в поведението не на „Демократична България“, а на „Продължаваме промяната“ (ПП):

„За пореден път политическите дечица на татко Румен от ПП, командировани да съсипват демократичната общност, подкрепят плановете на Радев да гушне цялата власт. Ако някой е забравил - през ноември 2021 г. те му подариха гласовете на значителна част от демократичната общност, за да спечели втори мандат. Днес трасират пътя му към авторитарната еднолична власт. Когато през 2021 г. публично предупреждавахме за последиците Радев да бъде избран за втори път - наричаха ни "гербаджии". И с други, още по-изразителни епитети... Сега пак предупреждавам тези, които са заслепени от своите любови и омрази - не подавайте на солдафона въжето, на което той ще обеси българската парламентарна демокрация! След демокрацията, той веднага ще обеси и вас самите - както прави патронът му в "белокаменна Москва". Не си играйте с огъня - това ще бъде последната ви "демократична игра", преди пламъците да погълнат и вас самите!”

Нищо не е приключило

Впрочем, към ДБ се присъединиха и двама представители на ПП – Даниел Лорер и Явор Божанков (непартийна квота), които също гласуваха срещу „мнозинство“ с „Възраждане“.

Дали ходът на „Демократична България“ е гениален, недомислен или е нещо по средата – е трудно да се каже на този етап. Нито може да се каже колко капана може да заложи ГЕРБ (и Пеевски) и как могат да бъдат избегнати те.

Политическата ситуация обаче е все още в завръзката си. Решение за избор на председател на парламента няма. Оттук нататък има вариант ДБ да промени позицията си. Може и БСП да го направи – тя също гласува против Силви Кирилов и може да преобърне ситуацията.

Може и ГЕРБ да предложи различно решение – примерно да оттегли кандидатурата на Назарян и да гласува „за“ Силви Кирилов или за друга номинация. Опонентите на Борисов и Пеевски – истински или не съвсем, също могат да си изберат друг подходящ депутат за председател. И въпросът, както казва Илиян Василев, е какво следва от това.