България сама ще реши къде и как ще извършва контрола по границата с Румъния след влизането си в Шенген по суша.

Това съобщиха за Клуб Z дипломатически източници в Брюксел, запознати с процедурата.

Преди три дни Унгария, Австрия, България и Румъния подписаха споразумение, което трябва да проправи пътя за пълноправното ни членство в Шенген. Една от клаузите му предвижда, че сухопътният контрол по българо-румънската граница ще се запази най-малко 6 месеца след приемането на двете страни.

Проверките по границата с Гърция обаче падат.

В съответствие с Кодекса на шенгенските граници обхватът и мястото на проверките по българо-румънската граница ще бъдат определени от засегнатите страни, т.е. от властите в София и Бускурещ, казаха нашите събеседници в Брюксел.  Всички допълнителни и практически подробности ще бъдат определени от страните, упражняващи този контрол.

Това означава, че контролът може да бъде извършван и във вътрешността на двете страни, например на няколко километра от граничните пунктове. И да става на случаен принцип или по сигнал. Така в момента се правят проверките в германския град Кел, разположен срещу френския Страсбург. Там има 2-3 полицейски коли, спрели малко след моста над река Рейн, разделяща двете държави.

Същото стана ясно вчера и от думите на шефа на „Граничцна полиция“ Антон Златанов. Той заяви, че по границата с Румъния ще продължим да осъществяваме граничен контрол на граничните пунктове, но той няма да е 100%, а ще бъде по подобие на този, който осъществяват държавите в ЕС, възстановили проверките. Златанов уточни, че ще бъдат проверявани само рисковите превозни средства и граждани. Така според него ще продължим да пазим границите и да сме добър партньор в противодействието на трансграничната престъпност.

Влизането ни в Шенген и по суша трябва да бъде решено от Съвет „Правосъдие и вътрешни раблоти“ на 12 декември в Брюксел.

Същевременно за момента не се очаква Нидерландия да ни направи спънки за пълноправно приемане в Шенген, споделиха наши източници в Хага. По закон всяко решение на правителството в Ниската земя трябва да бъде одобрено от парламента.

Ден преди Съвет „Правосъдие и вътрешни работи“ в Брюксел – на 11 декември, нидерландските депутати трябва да дадат мандат на действията на кабинета на министерската среща. Нашите събеседници не очакват парламентът да има забележки срещу позицията на правителството за пълноправното ни членство в Шенген. А тя е в наша полза.