Над 350 обиска са извършени днес в България и още 15 страни от ЕС, съобщи Европейската прокуратура, по чието нареждане са предприети действията. Причина е предполагаема измама с ДДС за 297 милиона евро.
Самото разследване, известно като „Адмирал“, води началото си още от ноември 2022 г. Това е най-голямото в историята на ЕС разследване за измами с ДДС, за които се предполага, че са ощетили европейския бюджет с 2,9 милиарда евро.
В рамките на днешната операция са задържани 32-ма души в Литва, Латвия и Естония.
Из цяла Европа са иззети значително количество документи и дигитални доказателства, малки електронни устройства като мобилни телефони, таблети и слушалки на обща стойност над 47,5 милиона евро, няколко луксозни автомобила и 126 965 евро в брой. Замразени са 62 банкови сметки за общо над 5,5 милиона евро.
Обиските в България са извършени от Националната следствена служба (НслС).
Действията са предприети по нареждане на филиалите на Европейската прокуратура в Литва и Латвия.
Разследването започнало преди две години. Постепенно Европейската прокуратура успяла да установи връзка между разследваните по „Адмирал“ и криминален синдикат в Балтика. Той също създал схема за измама с ДДС чрез търговия с електронни устройства, възлизаща на близо 297 милиона евро.
И в двата случая измамниците се възползвали от правилата за трансгранични трансакции между страните членки на ЕС. Тези парични движения са освободени от ДДС.
Мошениците в Балтика, заради които са извършени днешните обиски, създали компании в 15 държави от ЕС, действащи като законни доставчици на електронни устройства. Онлайн били продадени стоки на стойност над 1,48 милиарда евро.
Крайните потребители си плащали ДДС. Компаниите продавачи обаче не изпълнявали данъчните си задължения. Те просто изчезвали и така компетентните национални данъчни власти не получавали необходимите суми.
Други компании от престъпната верига искали от същите власти възстановяване на ДДС, като по този начин ощетили европейския бюджет с 297 милиона евро. Печалбите били прехвърляни в офшорни сметки.
Европейската прокуратура смята, че част от тази верига са над 400 компании. Предполага се също, че те били използвани а пране на пари от наркотрафик, киберпрестъпност и измами с инвестиции.
Разследването открило и възможна следа от руска организирана престъпност. Руски престъпни групировки вероятно наливали пари за измамите, като в замяна получавали периодично плащания и влиели върху управлението на дейностите.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни