Близо една пета от гората е застрашена от голи сечи. За това алармира природозащитната организация WWF. За същото предупреди и "Зелено движение".

Държавата (в лицето на земеделското министерство) подготвя опасни изменения и допълнения в две наредби, които биха дали правомощия за безконтролна сеч в българските гори. Спорните проекти за промяна на Наредбата за сечите в горите и промяна на Наредбата за строителство в горските територии бяха публикувани на портала за обществени консултация на Министерски съвет, посочва WWF.

Какво предвиждат измененията?

Измененията в Наредбата за сечите в горите (чл. 50, ал. 17) предвиждат провеждане на масови сечи за прокарване на просеки за харвестъри – тежки дърводобивни машини.

Новите сечи ще се извършават допълнително над вече планираните. Ако бъдат приети, те ще позволят до 17% от площта на гората, което е близо една пета,  да бъде допустима за сеч за просеки.

Паралелни изменения в Наредбата за строителство в горските територии обезпечават достигането на тези 17%, като регламентират изграждането на нов вид извозни пътища за харвестъри.

"Под натиска на дърводобивните компании"

За "Зелено движение" промяната е продиктувана от "натиска на дърводобивните компании, закупили през последните години скъпа дърводобивна техника (харвестъри и форвардери) - за да могат компаниите да използват новата си техника. Харвестърите и форвардерите са предназначени за сечи в тайгата и бореалните гори, при които се сече изключително на голо. Тяхното използване влиза в противоречие с традиционното за България лесовъдство и не е съобразено с климата и релефа, при които растат българските гори, посочват от партията.

Освен, че предложенията на министерството е до 17% от горите да могат да се превърнат в просеки и пътища, предлага се и намаляване на разстоянието между просеките за временни горски пътища от сегашните 40 м. разстояние между тях на 20 м. до 30 м., като се допуска това разстояние да се намалява допълнително при използване на харвестъри и форвардери. Предложените изменения позволяват да се отсекат при определени условия до 90% от дъбовите и боровите насаждения за 5 години. Регламентира се при сеч обемът на добитата дървесина от просеки да не се включва при определяне интензивността на сечта и в допустимия размер на ползването за насаждението.

До какво ще доведат измененията?

Ако влязат в сила, промените ще предизвикат:

  • фрагментация на горите;
  • увеличаване на ерозията;
  • увреждане на горските почви;
  • влошаване на здравословното състояние на горите;
  • намаляване капацитета на горските екосистеми да изпълняват водоохранни, водопречистващи и водозадържащи функции.

И всичко това в момент, когато природните бедствия стават все по-интензивни и по-разрушителни, а горите са най-важният ни съюзник в борбата срещу промените в климата, отбелязват природозащитниците.

"Тези изменения очевидно имат за цел да допуснат масово навлизане на тежки машини в горите, което да увеличи дърводобива. Това означава лесовъдските системи в България, които в голямата си част са съобразени с условията на терена, релефа и климата, както и със спецификата на горските насаждения, отсега нататък да трябва се съобразяват с техническите възможностите на машините. Това е абсурдно и е огромна стъпка назад за лесовъдската наука в България. В резултат ще се влоши състоянието на горите и предоставяните от тях екосистемни услуги. Най-потърпевши от това, уви, ще сме ние – хората", предупреждава Нели Дончева, ръководител програма "Гори" във WWF.

А от "Зелено движение" допълват:

Предложените изменения на наредби ще доведат до силна фрагментация на горите, по-големи сечища, до превръщането на 600 000 хектара гори в просеки, до допълнително ползване на над 1 млн.куб. метра дървесина, до по-лесно изсичане на полезащитните пояси в Добруджа, на боровите и дъбови гори. Всичко това предизвика завишен  риск от наводнения, намаляване влагозадържащи и водорегулиращи функции на горите, увеличаване на ерозията, запълване на водоеми, увреждане на ландшафта, загуба на биологично разнообразие, облекчаване на бракониерството и нарушенията в горите и т.н.

Противоречия с българското и европейското законодателство

Измененията в Наредбата за сечите, предвиждащи добива от сечи за просеки да не се включва в допустимия размер на ползване, определен от горскостопанските планове и програми, противоречи пряко на чл. 13, ал. 4 от Закона за горите, посочват още от WWF. Въпросният текст посочва, че горскостопанските планове и програми определят допустимия размер на ползването на горските ресурси и насоките за постигане целите на управлението на горските територии за срок 10 години.

"Подобна промяна обезмисля горскостопанското планиране, което отчита състоянието на горите, и застрашава практиките за устойчивото им управление.

Независимо от плановете на експертите, измененията ще позволят да се секат допълнително до 17% от площта на горите. И това ще се извършва без оценка на въздействието на сечта върху състоянието на гората. А тези просеки, както и просеките за коларските и тракторните пътища, по същността си представляват голи сечи", коментира Добромир Добринов, старши експерт "Природозащитно законодателство" във WWF.

Освен нарушение на националното законодателство, превишаването на ползването, определено в горскостопанските планове и програми, ще доведе и до нарушение на европейския регламент за обезлесяването (Регламент (ЕС) 2023/1115).

Щети върху функциите на горите

Предвидените промени са в разрез с нормалните функции на горите и екосистемните услуги, които оказват на хората. Такива са: защитата на почвите и водните ресурси, пречистването на въздуха, поддържането на биологичното разнообразие, осигуряването на социални, образователни, научни, ландшафтни и рекреационни ползи за обществото, регулирането на климата и усвояването на въглерода. Без тях животът ни вече няма да бъде същия.

Двете наредби все още са подложени на обществено обсъждане. И WWF, и "Зелени закони" призовават гражданите да изразят отрицателните си становища (в двата посочени линка горе към правителствения портал за обществени обсъждания).

Министерството: Необходимо условие

Иначе, в мотивите си към наредбата за сечта министерството обяснява колко важна е новата дърводобивна техника, твърдейки, че тя била необходима за поддържането на здравословното състояние на горите. Как - не става ясно.

Ето ги и тях:

  • Нормативно регламентиране на използването на съвременна и високопроизводителна дърводобивна техника в горските територии, което е необходимо условие, за да се запази възможността за стопанисване на българските гори и ползване на дървесен ресурс, необходим както за икономиката на страната, така и за поддържане на жизненото, функционално, структурно и здравословно състояние на горите;
  • Въвеждане на възможността за извършване на задължително маркиране с пластини за определени държавни горски, съответно общински горски територии, видове гори и насоки на стопанисване/сечи, което ще ограничи възможностите за нерегламентирано допълнително маркиране на насажденията в държавните/общинските горски територии;
  • Подобряване на състоянието на горите.