• Договорът на България с „Уестингхаус“ е за доставка на ядрено гориво, произведено в завода й в Швеция;
  • Последната доставка на руски уран за „Уестингхаус“ в Швеция е през 2021 г.; 
  • „Уестингхаус“ предлага алтернатива на руското гориво, нужно за АЕЦ „Козлодуй”.

Това показва проверка на Factcheck.bg, породена от твърдения, че "Първа атомна" получава руски уран чрез американско- канадска компания.

В средата на ноември група от сайтове едновременно разпространи информация, която внушава, че компанията „Уестингхаус“ (Westinghouse), която от май 2024 г. доставя ядрено гориво за пети блок на АЕЦ „Козлодуй“, продължава да купува нискообогатен уран от Русия. 

На 18 октомври руският сайт EADaily публикува новината, че компанията „Уестингхаус“ е възобновила вноса на руски уран в САЩ. В същия ден сайтът „Обективно“ разпространява информацията с внушението, че американската компания, която трябва да зарежда АЕЦ „Козлодуй” с американско ядрено гориво като алтернатива на руското, продължава да купува нискообогатен уран от Русия. Същото внушение е повторено и от сайтовете „Гласове“, Onovini и Fakti.bg. Текстът е копиран и поставен като коментар във форум на друга по-популярна новинарска медия под публикация, която няма нищо общо с темата. 

Във фейсбук само публикацията на Onovini събира над 200 споделяния, а постове със същия текст и оформление са публикувани и в групи като „Развлекателен портал” със 156 хил. последователи, „Кефа цена НЕМА” със 104 хил., „Web Novinar” с близо 200 хил. и други.

Информацията в тези публикации е подвеждаща, защото договорът на България с „Уестингхаус“ е за внос и доставка на ядрено гориво, произведено от завода им във Вестерос, Швеция. Там се намира единственият напълно независим от руски технологии и доставки проект на ядрено гориво за реактори тип ВВЕР (водо-воден енергиен реактор).

Според статистическата служба на Швеция през 2022 г. и 2023 г. страната няма внос от Русия на обогатен уран или негови съединения. Последната доставка на руски уран в Швеция е през 2021 г. от „Уестингхаус“ и тя е отчетена в шведската статистика. Това уточняват от браншовата организация на енергийните производители Energiföretagen Sverige – внесеният до 2021 г. в страната руски уран не е използван в шведските ядрени електроцентрали, а е бил само за нуждите на производственото съоръжение на „Уестингхаус“ в град Вестерос.

Това естествено означава, че първата доставка на гориво за АЕЦ „Козлодуй“ през 2024 г. идва три години след като „Уестингхаус“ е спряла  вноса  на руски уран за завода си в Швеция. 

България и Швеция са част от Евратом (ESA – Euratom Supply Agency), която отговаря за управление на договори, свързани с доставката на ядрени материали и услуги в ядрения горивен цикъл с цел диверсификация на пазара. 

Забрани за внос и износ на уран 

Втората част на твърдението е, че „Уестингхаус“ е имала доставка на руски уран в САЩ през ноември въпреки забраната, наложена в страната. То се основава на данни от сайтa ImportGenius, който показва, че руската Тенекс (Tenex) е изнесла уранов хексафлуорид, а като получател е отбелязана компанията „Уестингхаус“. 

През май президентът Джо Байдън подписа закон, с който се въвежда забрана за внос на уран от Русия. Новото ограничение влезе в сила на 12 август 2024 г. Отговорът не закъсня и на 14 ноември руското правителство издаде указ, с който забранява износа на обогатен уран към САЩ. 

Но и в двата акта са предвидени изключения. Американското законодателството позволява в случай на нужда и при заплаха за националната сигурност САЩ да внасят ядрено гориво от Руската федерация, като изключенията ще са допустими до 1 януари 2028 г.  От своя страна Руската федерация ще позволява доставки към САЩ по еднократни лицензи, издадени от Федералната служба за технически и експортен контрол.

Още през юли стана ясно, че компанията Centrus Energy е получила разрешение от Министерството на енергетиката на САЩ да внася нискообогатен уран от Русия за доставка към американски клиенти през 2024 и 2025 г. 

Засега няма публично оповестена информация „Уестингхаус“ да е получавала подобно разрешение. Factcheck.bg потърси за уточнение комуникационния отдел на компанията в САЩ, но до редакционното приключване на материала не получихме отговор. 

Защо „Уестингхаус“?

В България, Чехия, Финландия, Унгария и Словакия има ядрени реактори от типа ВВЕР, които са пригодени да работят с горивни елементи, предоставени от Росатом (Руска държавна корпорация за атомна енергия). След инвазията на Русия в Украйна и опитите на Кремъл да използва енергийните си ресурси като хибридно оръжие, тези държави потърсиха възможности за диверсификация на доставките на ядрено гориво.

„Уестингхаус“ предлага алтернатива на руското гориво, нужно за този тип реактори. До момента България, Чехия и Финландия са подписали договори с компанията за внос на ядрено гориво, което да замени руското.  

Проверено: 

Ядреното гориво, което „Уестингхаус“ доставя за АЕЦ „Козлодуй“ в България, се произвежда в шведския завод на компанията. В Швеция от 2021 г. няма доставки на руски уран, което означава, че няма как компанията да продава на България ядрено гориво от Русия. 

*По темата работи и Василена Доткова