Тимчо Муцунски – външният министър на Република Северна Македония (РСМ), отказа да отговори на неколкократно зададения му въпрос кога страната му ще впише българите като държавнотворна народност в конституцията си.
Това стана по време на дебат в Комисията по външна политика в Европейския парламент в Брюксел.
Муцунски не отговори нито на евродепутатите, нито след това на български журналисти.
Вместо това той първо разказа спомени от България, които по думите му са му особено скъпи. Муцунски дошъл за първи път у нас като дете на Слънчев бряг и така обикнал морето и слънцето. Години по-късно синът му за първи път се качил на ски на Боровец и се зарадвал на зимата.
Към края на дебата дипломат номер 1 на Скопие разказа как при скорошното посещение на националната опера и балет на РСМ у нас Софийската опера била пълна с българи от всички възрасти и слоеве на обществото, които аплодирали изпълнителите.
„Тези връзки ми напомнят за дълбоките взаимоотношения между народите ни. Но тези връзки в момента са под риск. Политиките и действията от последните години доведоха до взаимно недоверие“, смята Муцунски.
И изтъкна, че България продължава да използва ветото си в процес по присъединяване на Северна Македония към ЕС. Което според него е болезнено и не само възпрепятства прогреса на неговата страна, но е и обезкуражаващ сигнал за европейския й път. Защото позволява двустранни въпроси да въздействат на процеса по разширяването.
Тимчо Муцунски изтъкна, че и хората, и правителството в РСМ са готови да търсят решения, които обръщат внимание на миналото, но и търсят бъдеще. Тези действия обаче трябва да бъдат общи, да няма едностранни ултиматуми.
На няколко пъти Муцунски произнесе „македонският народ“, с което разгневи гръцките евродепутати.
Нито един от изказалите се евродепутати – както български, така и от други страни, не зае позиция срещу България. Много от тях попитаха кога ще бъде променена конституцията на РСМ, за да бъдат вписани българите като държавнотворна нация, както е записано в двустранния Договор за добросъседство в България.
Ивайло Вълчев от ИТН и групата на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР) обяви Европейския парламент за дом на демокрацията и заяви, че иска скоро да види в него и РСМ.
„Още ми е странно защо се бавите... Говорите за българско вето. Няма българско вето.
Кога вашето правителство ще приведе в действие мерките по заключенията на Европейския съвет от 2022 г. и рамките и протоколите от договора с България? Кога ще докажете, че РСМ е функционираща демокрация, която спазва на международната сцена поетите ангажименти?“, попита той.
Станислав Стоянов от „Възраждане“ и крайнодясната група „Европа на суверенните нации“ (ЕСН) припомни, че предоговаряне на компромиса от 2022 г. не е възможно. И попита кога Скопие планира да извърши реформите, които да позволят започване на преговорите, а това е от интерес и за гражданите на РСМ. Той допълни, че освен конституцията не са издадени и новите учебници, които е трябвало да бъдат в училищата в страната още в началото на учебната година.
Стоянов обвини властите в РСМ и в използване на реч на омразата. Той даде пример с вицепремиера Александър Николоски, нарекъл наскоро българите „мизерници“.
Съпартиецът му Петър Волгин заяви, че всичко, което властите в Скопие правят, ги отдалечаа от ЕС. Идеята на правителството, че вписването на българите в конституцията ще стане след влизането в Съюза, вече е отхвърлена и от Брюксел, и от София, посочи Волгин. Той припомни също, че повече от 2 години няма присъда за побоя над българина Християн Пендиков.
„Залагате на антибългарската реторика. Как си въобразявате, че това ще ви доближи до ЕС?“, обобщи „суверенистът“.
Гръцки евродепутати нападнаха Муцунски, затова че според тях Скопие не изпълнява Преспанското споразумение – договора с Атина. Така според социалиста Янис Арванитис възникват още пречки пред европейския път на бившата югославска република.
Константинос Арванитис от радикалната левица заяви, че в Скопие винаги поставят под въпрос Преспанското споразумение. И предупреди, че в самата РСМ често се използва името „Македония“ вместо договореното в двустранния договор „Северна Македония“. Това също затруднява присъединяването.
„Коя държава представлявате? Република Северна Македония или Македония? Ако сте дошли да представлявате Македония, искам да ви кажа, че това име принадлежи на Гърция и отчасти на България.
Вярно ли е, че продължавате да използвате прилагателното „македонски“? Така нарушавате един от най-важните принципи, залегнали в споразумението с Гърция“, каза Емануил Кефалоянис от Европейската народна партия (ЕНП).
След това той помоли Тимчо Муцунски да говори на родния си език, за да бъде чут какви думи използва.
„От думите, които използват много високопоставени ваши служители, виждаме, че голяма част са идентични с тези в българския език. Какви мерки сте предприели за напредък в това отношение?“, попита Кефалоянис.
Тимчо Муцунски предпочете да отговаря на въпросите в „глобален план“:
„Ако погледнем развитието на демокрацията в глобален план, всяка страна има какво да постигне. Ние сме нация с много недостатъци, много проблеми. Но има голяма степен на спазване на правата на малцинствата у нас.
Има обаче отделни случаи, в които можем да постигнем повече. Вярвам, че се справяме добре. Може и по-добре, без съмнение.“
Той нападна и опозицията в РСМ, която по думите му не може да приеме факта, че не управлява.
„Но ние ще решим всички проблеми. И обещавам, че институциите ще действат по силата на международното законодателство. Няма да позволим на индивиди, които се грижат само за политическата си кариера, да подкопаят нашата междуетническа сплотеност“, обяви външният министър.
Той обеща също, че правителстквото му ще вложи максимални усилия в изграждането на коридори номер 8 и 10. Коридор №8 свързва РСМ с България. В последние си доклад за разширяването Европейската комисия разкритикува Скопие, че се бави с изграждането му.
Колкото до Преспанското споразумение с Гърция, според Муцунски то имало много недостатъци и било несправедливо към страната му. Скопие обаче ще се придържа към принципа, че договорите се спазват.
Словенецът Матей Тонин от ЕНП припомни за спора между неговата страна и Хърватия, оставен за решаване след влизането в ЕС.
„Нашият опит показва, че блокадите не работят. Не позволявайте напрежението с вашите съседи да ви отклони. Сега натискът е върху вас. Но когато проведете европейските реформи, той ще падне върху вашите съседи. Работете и не поставяйте акцент върху настоящите конфликти. Като слушам президента (Гордана Силяновска – б.р.), тя интензифицира конфликта“, каза Тонин.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни