Президентът на Южна Корея Юн Сук Йол обяви в сряда, че ще отмени декларацията за военно положение, която бе наложил само часове по-рано. Така отстъпи в битката си срещу парламента, който отхвърли опита му да забрани политическата дейност в страната и да установи контрол върху медиите - прокламирано според военните намерение на държавния глава. Военно положение в Южна Корея бе въвеждано за последен път през 1980 г.
Юн не цитира конкретна заплаха от Северна Корея, вместо това се фокусира върху вътрешните си политически опоненти.
Юн обоснова налагането на извънредния режим с необходимостта да изкорени "просевернокорейски антидържавни сили", чиято самоличност не разкри. Но предполагаемо става дума за опозиционната Демократическа партия, която заплашва трима приближени до властта прокурори с импийчмънт и отказва да подкрепи бюджета на кабинета му.
Освен категоричното отхвърляне на военното положение в парламента от всичките присъстващи 190 депутати, президентът срещна съпротива и от обикновените граждани - сградата на парламента бе наобиколена от хиляди протестиращи, скандиращи за неговата оставка. Някои от тях влязоха в сблъсъци с изпратени от Юн органи на реда.
watching the citizens of South Korea revolt against martial law is so badass this woman is a legendpic.twitter.com/TZgUqtrhPt
— Omni (@InfernoOmni) December 3, 2024
Будни южнокорейски граждани все пак успяха да помогнат на депутати да прескочат оградите на Националното събрание, за да могат да гласуват против военното положение.
Civilians helped South Korea parliament members to enter the national assembly... one of them had a yellow ribbon on their bag, a symbol to remember the 2014 Sewol ferry tragedy which happened due to the negligence of previous president Park Geun-hye... pic.twitter.com/MRwfDW7bO2
— 큥베리 | Grace (@Ace_BBH) December 3, 2024
Ето речта на президента, с която отмени военното положение:
"Обявих извънредно военно положение в 23 часа снощи като акт на национална решителност срещу антидържавните сили, които се опитват да парализират основните функции на държавата и да нарушат конституционния ред на нашата либерална демокрация.
Но преди малко Националното събрание поиска отмяна на военното положение, затова изтеглих военните сили, които бяха изпратени за въвеждане на военното положение. Ще отменя военното положение, когато имаме кворум в кабинета. Рано сутрин е, така че все още нямаме кворум.
Но призовавам Националното събрание незабавно да спре безобразното поведение, което парализира функционирането на държавата с импийчмънти, законодателни и бюджетни манипулации.
Благодаря."
Още по темата
- Опозицията в Южна Корея иска импийчмънт на президента
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: военно положение в Южна Корея, съблазнителки шпионки от Лондон
- Президентът на Южна Корея обяви военно положение. Обеща да изкорени "просевернокорейски антидържавни сили"
- Зеленски: Армията ни не може със сила да си върне окупирани територии. Трябват дипломатически решения
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни