Доскорошният еврокомисар по првосъдието (2019-2024) Дидие Рейндерс е разследван заради съмнения за пране на пари.
Това съобщиха медии в родната му Белгия, като се позоваха на изявление на прокуратурата.
Според публикациите домът на Рейндерс бил претърсен вчера. Обиските са извършени само два дни, след като той напусна ЕК.
Бившият комисар бил разпитан в полицията, но не може да бъде задържан, защото е разследван за възможни престъпления в годините, в които е бил член на ЕК и на белгийското правителство. Имунитетът, с който е разполагал по това време, следва да се прилага в подобна проверка, пище в. „Соар“.
Според изнесените данни били засечени съмнителни действия, които е възможно да са довели до натрупване на значителна сума пари. Твърди се, че Рейндерс купувал лотарийни билети на стойност от 1 до 100 евро и плащал за тях в брой. След това той прехвърлял стойността на билетите към електронна сметка в националната лотария. А от нея заподозреният насочвал сумите към банкова сметка.
Единствено Колегиумът на комисарите може да вдигне имунитета на Дидие Рейндерс. Така отговори на журналистически въпрос говорителят на Европейската комисия Балаж Уйвари.
Рейндерс се ползва с имунитет в качеството си на бивш комисар, но той е функционален и може да бъде валиден само в интерес на Съюза, уточни Уйвари. Това означава, че бившите членове на Колегиума са защитени за действията, извършени от тях в официалното им качество, т.е. по времето, когато са били еврокомисари.
Уйвари не пожела да спекулира какви могат да бъдат последиците, ако бивши комисари са нарушавали задълженията си, които е трябвало да спазват съгласно Договора за ЕС. Има вариант Комисията или Съветът на ЕС да сезират Съда на Европейския съюз (СЕС). Този съд може да взема решения, засягащи например пенсията на бившите комисари.
Запитан за доходите на напусналите ЕК бивши членове, Уйвари отговори, че те имат два вида финансови права. Единият вид са преходните надбавки. Другият е пенсията, но при условие, че въпросното лице навърши пенсионна възраст. Тогава пенсията взема приоритет. И според говорителя случаят с Дидие Рейндерс е точно такъв. Той не може да получива хем надбавки, хем пенсия. Такива са правилата, влезли в сила през 2016 г.
Комисията не е имала предварителна информация дали срещу Дидие Рейндерс се води разследване, каза главният говорител Паула Пиньо. Тя не разполага и с никакви данни извън медийните публикации.
Балаж Уйвари увери, че ако белгийските власти влязат в контакт с ЕК, тя ще им сътрудничи.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни