Франция преживя исторически момент. За първи път от над 60 години насам френски премиер бе свален от власт с вот на недоверие в Националното събрание. Мишел Барние се провали в крайна сметка точно по най-възловия въпрос от своята програма: приемането на бюджет със значителни икономии за идната година. Целта беше да се намали все по-застрашително нарастващата планина от дългове на държавата.

Нужни са икономии

Затова се налагаше да се вземат драстични мерки за икономии, но партиите във Франция не успяват да постигнат съгласие по тези мерки. Независимо от факта, че премиерът Барние направи редица отстъпки пред лидерката на крайнодесния Национален събор Марин Льо Пен, вотът на недоверие бе успешен.

Опасно висок дълг

Франция е опасно задлъжняла. Страната има гигантски бюджетен дефицит и е длъжна спешно да го намали, за да спази изискванията на ЕС. Брюксел вече започна наказателна процедура срещу Франция, защото минусът в бюджета за тази година възлиза на 6% от БВП. Това е двойно повече, отколкото разрешават правилата на ЕС.

При това сегашната ситуация във Франция е крайно нестабилна. Политическият център е крайно разслоен, докато крайнодесните и крайнолеви сили са с толкова засилени позиции, че страната става почни неуправляема.

Когато центърът е разединен, печелят крайните сили

А когато партиите на политическия център демонстрират неспособност да си сътрудничат, защото разчитат на това да извлекат краткотрайни политически ползи от ситуацията, се стига до подобно критично положение като сегашното във Франция.

Президентът Макрон сега ще трябва да направи нов опит да обедини изпокараните политически сили в центъра. В миналото той не успяваше да се справи много успешно с тази задача. Ако и сега се провали, последиците може да се усетят в цяла Европа.

Криза, която може да разтърси целия ЕС

Едновременните кризи във Франция и Германия са политическа отрова за стабилността в целия ЕС, смятат наблюдатели. Без правителство във Франция не може да започне процесът по санирането на бюджета, а това означава, че високите лихви по дълга ще нарастват и финансовите пазари постепенно ще отрежат достъпа на страната до нови заеми.

На фона на кризата, която може би се задава пред Франция, едновремешните проблеми на Гърция може да започнат да изглеждат като невинна детска игра. А гръцката криза навремето разтърси целия ЕС. Диктаторите и автократите около Европа това може само да ги радва.

Дойче веле