Бенямин Нетаняху за първи път се яви в съда по време на продължилото с години дела за подкуп, измама и злоупотреба с доверие, в които израелският премиер е подсъдим. Ето какво трябва да знаете за съдебните неволи на лидера.
Какви са обвиненията?
През 2019 г. срещу Нетаняху бяха повдигнати обвинения в подкуп, измама и злоупотреба с доверие. Процесът срещу него стартира през 2020 г. и включва три наказателни дела, носещи имената Дело 1000, Дело 2000, Дело 4000.
По Дело 1000 Нетаняху е обвинен в измама и злоупотреба с доверие по обвинения, че той и съпругата му неправомерно са получили подаръци на стойност около 210 000 долара от Арнон Милчан, холивудски продуцент и израелски гражданин, и австралийския бизнесмен милиардер Джеймс Пакър. Прокурорите твърдят, че подаръците включват шампанско и пури и че Нетаняху е помогнал на Милчан с неговите бизнес интереси.
Дело 2000 е свързано с предпологаемата сделка между Нетаняху и Арнон Мозес, собственик на израелския вестник "Йедиот Ахронот", за по-добро отразяване в замяна на приемане на закон, с който да се забави растежът на конкурентен вестник. Премиерът е обвинен в измама и злоупотреба с доверие и по това дело.
Що се отнася до Дело 4000, прокуратурата твърди, че Нетаняху е предоставил регулаторни услуги на стойност около 500 милиона долара на Bezeq Telecom Israel. В замяна, смята се, че министър-председателят е изисквал положително отразяване за себе си и съпругата си Сара в новинарския уебсайт Walla, контролиран от бившия шеф на Bezeq Шаул Елович. По този казус Нетаняху е обвинен в подкуп, измама и злоупотреба с доверие.
За подкуп Нетаняху може да получи до 10 години затвор. За измама и злоупотреба с доверие - до три години затвор.
Премиерът отрича обвиненията и не се признава за виновен.
Ще има ли скоро произнесена присъдата?
Малко вероятно.
Израелската съдебна система позволява дълги срокове за разглеждане на дела с участие на високопоставени длъжностни лица. В случая Нетаняху и неговата медийна машина нажежават страстите в обществото с обвинения, че премиерът е обект на "лов на вещици", което принуждава съдът да действа още по-внимателно, респективно - по-бавно. Съществува възможност за обжалвания, което допълнително удължава процеса. Трите дела включват множество свидетели, представяни са сложни от финансово и правно естество доказателства, а обвиненията за злоупотреба с власт обхващат различни институции.
Процесът е удължен от военната кампания на Израел срещу "Хамас" в Газа и базираната в Ливан групировка "Хизбула", които са използвани от адвокатите на Нетаняху като повод да поискат да се отложат делата, позовавайки се на недостига на време за подготовка заради текущи военни и дипломатически задължения на премиера. Някои заседания са отлагани поради логистични проблеми, включително липсата на добре защитени зали в сградата на съда при риск от въздушни атаки.
Затова израелски медии спекулират, че окончателна присъда може да бъде произнесена едва през 2028 или 2029 г. Но съдебната драма може да приключи и по-рано.
За "моралната поквара" и съюзниците във властта
В израелската правосъдна система присъства правният термин "морална поквара" (moral turpitude), с които са дамгосвани признатите за виновни за определени престъпления. Случва се по преценка на съда и обикновено касае дела, в които има доказани данни за корупция и измама. Поддалите се на "морална поквара" получават като бонус към присъдата си седемгодишна забрана за заемане на публична длъжност.
През януари 2022 г. се спекулираше, че преговорите между прокуратурата и адвокатите на Нетаняху са близо до успех - премиерът бе склонен да признае вина по някои от по-леките обвинения, в замяна на избягване на ефективна присъда. Но в крайна сметка така и не бе постигнато споразумение заради нежеланието на министър-председателя да се признае за "морално покварен".
Възможно е, предвид забавянето на делата и нажежаването на страстите в Близкия изток, прокуратурата все пак да се съобрази с изискването на Нетаняху. Някои израелци, привърженици на премиера, посочват, че той може да бъде помилван от президента на страната Ицхак Херцог (засега Херцог, чиято длъжност е предимно церемониална, отказва да коментира дали би взел подобно решение). Критиците пък се опасяват, че съюзниците на министър-председателя в Кнесета ще извършат "съдебна реформа", с която да му спасят кожата.
Бенямин Нетаняху е изправен пред сложни предизвикателства във вътрешен и външен план в качеството си на премиер. Но що се отнася до личните му съдебни неволи - там нещата изглеждат далеч по-спокойни.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни