"Всичко това – искането на имунитета на Кирил Петков, повдигането на обвинение на мой сътрудник, са пушилки и поводи за жълти новини. Това са действия на прокуратурата, които неслучайно се правят в точно определен, избран политически момент."
Това заяви Асен Василев, съпредседател на "Продължаваме Промяната", в "Тази сутрин" по bTV. Той коментира ареста на своя сътрудник Лъчезар Ставрев:
"Обвинението срещу Лъчезар Ставрев – че е издавал разпореждания, които шефката на митниците да изпълнява, е все едно парламентарният секретар да заповядва на председателя на парламента и той да изпълнява разпорежданията му."
Попитан дали е почерпил при ареста на Бойко Борисов, обявен по-късно за незаконен, Василев обяви:
"Целият български народ ликуваше при ареста на Бойко Борисов, Владимир Горанов и Севделина Арнаудова."
Попитан дали трябва да се извини за него, Василев отсече - "не".
Лидерът на ПП за пореден път отхвърли възможността за съвместно управление с ГЕРБ-СДС, докато оттам не подпишат декларацията за "санитарен кордон". Но избирането на Сарафов нямало нищо общо със съставянето на правителство.
"За нас е важно да се случи съдебната реформа. Не виждам какво толкова лошо има да се спре например процедурата за избор на главен прокурор от ВАС с изтекъл мандат", подчерта той.
Василев отправи сериозни критики към публикувания бюджет на служебното правителство.
"Вижда се, че увеличението на пенсиите и социалните плащания напълно се покрива от текущите приходи на НОИ, т.е. няма никаква нужда от вдигането на осигуровките", заяви той.
В същото време, според него, бюджетът е прекалено щедър към чиновниците.
"При 2-3% инфлация средното увеличение на заплатите на чиновниците е 36%. Увеличението на разходите за персонал на ДАНС стига до 60%, а на НАП – до 75%."
Той обвини финансовия министър Людмила Петкова, че си е "заделила едни 1,6 млрд. лв. джобни, без да посочи за какво ще се използват".
"Няма как да кажем на българския народ, че ще вдигнем осигуровките, за да има пари за увеличението на заплатите на чиновниците", каза Василев. "Бихме подкрепили бюджета, единствено ако увеличенията на заплатите на администрацията се свият в рамките на 10%, и се посочи за какво точно ще се изразходват допълнителните средства."
Според него влизането на България в сухопътния Шенген би донесло между 800 млн. и 1 млрд. лв. допълнителни приходи в бюджета – сума, която в момента липсва в разчетите.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни