Звучи като евтин шпионски роман: През лятото на 2018 г. е имало безпрецедентна борба за власт в унгарската външна разузнавателна служба IH, която завършила с обиск от унгарски служители по сигурността. В центъра на събитията стояла многогодишна операция за следене на служители на ЕС, които разследвали унгарското правителство. Случаят беше разкрит от унгарското разследващо издание Direkt36 и белгийския вестник De Tijd.
Конфликтът започнал след парламентарните избори през 2018 г. Силният министър Янош Лазър загубил контрола над външната разузнавателна служба в полза на външния министър Петер Сиярто. Това, което било представено като рутинна проверка, всъщност било целенасочена операция за обиск: около 30-членен екип от различни служби по сигурността окупирали централата на IH за седмици, претърсвал архиви и изземал компютри, съобщава Direkt36.
Причината за обиска е много чувствителна: екипът търсил доказателства за систематично подслушване на разследващи от ЕС между 2015 и 2018 г. Под ръководството на Лазър, разузнавателната служба явно е следила целенасочено служители на Европейската служба за борба с измамите (OLAF). Европейците разследвали съмнителни търгове за обществени проекти на фирмата Elios. Тази фирма е собственост на Ищван Тиборц, зет на премиера Виктор Орбан.
Разследващите от OLAF, според информацията, не само че били подслушвани при четири посещения в Унгария между 2015 и 2017 г., но и били следени. Служителите на ЕС забелязали, че ги наблюдават и понякога играели на "котка и мишка" със своите преследвачи, пишат изданията.
Шпионажът не довел до успех
Претърсващият екип обаче не открил търсените документи. Вероятно защото тези операции за подслушване били записани в т.нар. "бели книги", извън редовните архиви.
Случаят показва дълбоки разделения вътре в унгарския властови елита. Въпреки че обискът официално бил нареден от Министерството на външните работи, заповедта вероятно дошла от най-близкия кръг около Орбан. Явно се е искало да се разбере каква информация разузнавателната служба под ръководството на Лазър е събирала относно бизнесите на семейството Орбан.
Унгарско-белгийското разследване се основава на множество интервюта с източници от разузнаването и политици от правителството. Direkt36, основано през 2015 г. като център за разследваща журналистика, вече през 2021 г. разкри, че унгарската държава е използвала спорния шпионски софтуер Pegasus. С него са подслушвани журналисти, адвокати, опозиционни политици и служители. Актуалните обвинения и обискът сега за първи път излизат наяве.
Прессекретарят на Орбан не е коментирал разкритията. На въпроса дали институциите на ЕС са знаели за тези обвинения преди разкритията на медиите сега, също не е даден отговор. OLAF се позовава на конфиденциалността и подчертава важността да се "извършват разследвания за измами, корупция и други незаконни дейности, които могат да повлияят на финансовите интереси на ЕС" без пречки.
Ясно е едно: случаят хвърля светлина върху нарастващата концентрация на власт в ръцете на Орбан и злоупотребата с разузнавателни служби за политически цели. Че предполагаемите незаконни подслушвания са останали без последствия, показва слабостта на унгарската правова система.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни