И втората процедура за председател на ВАС се провали. Причината - няма постъпили кандидатури.

Така процедурата се прекратява и явно ще има трета, стана ясно днес от думите на представляващия ВСС Боян Магдалинчев.

Това е дежавю - тъй като по същата схема се провали вече една процедура за ВАС.

Преди това да стане обаче, Съдийската колегия избра Георги Чолаков да продължи след края на мандата да бъде "изпълняващ функциите" председател. Според критици - това нарушава самата философия на мандатността.

Като и.ф. Чолаков няма право единствено да участва в заседанията на Пленума и Съдийската колегия на ВСС. След промени от миналата година обаче, с които се промениха изискванията - и за главен прокурор вече са нужни 13, а не 17 гласа - липсата му едва ли притеснява монолитното мнозинство в Съвета.

То вероятно ще събере с лекота 13 гласа в предстоящата процедура за избор на главен прокурор, който е насрочен за 16 януари, когато е и следващото заседание на Пленума.

И един закон в залог

В същото време ситуацията и за Чолаков, и за единствения кандидат за обвинител номер едно - Борислав Сарафов, може коренно да се промени, ако мине предложения от "Продължаваме промяната-Демократична България" проект за Закона за съдебната власт (ЗСВ). С него не само се прекратява процедурата за избора на нов главен, но и се дава повече власт на съдиите във ВСС и по-специално - разчита се на двата възпиращи "здравите сили" гласа на съдийките Атанаска Дишева и Олга Керелска. В добавка - променят се правилата по отношение на временно управляващите, което ще възпрепятства възможността и Сарафов, и Чолаков да останат като и.ф. 

Проектът за промени в ЗСВ обаче все още е заложник на липсата на обособени парламентарни комисии, както и на неразбирателство между ГЕРБ и ПП-ДБ коя политическа сила да получи председателското място в Правна. Председателят на комисията е този, който задава темпото на работата и дневния ред и решенията му може да се окажат решаващи за придвижването на измененията. 

Спорът може да бъде разрешен накрая по соломоновски - от председателката на Народното събрание Наталия Киселова, която с приемането на новия правилник за работа на парламента получи правото да посочва кой член на комисия да я ръководи при липсата на избрано постоянно ръководство.

По информация на Клуб Z ГЕРБ настоява председателят на Правна да е от нейните редици, от обединението са против. В ПП-ДБ имат горчив опит от миналия парламент, когато внесоха промени в ЗСВ, с които се забраняваше на Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да открива процедури по избор на т.нар. трима големи в съдебната власт - главен прокурор и председатели на Върховния административен съд (ВАС) и Върховния касационен съд (ВКС). Тогавашната шефка на комисията Анна Александрова (ГЕРБ) все не придвижваше проекта, въпреки подканянето от ПП-ДБ на всяко едно заседание. За последно Александрова се оправда с това, че все още се чака становище от Министерство на правосъдието. Такова все пак дойде, но измененията не стигнаха до пленарна зала.

Самата Киселова даде многократно заявка, че подкрепя спирането на процедурата по избора на Сарафов. Такова е публично заявеното становище и на групата на БСП, към която председателката на парламента се числи. Ето защо от обединението разчитат тя да подбира така председателстващите заседанията на Правна, че измененията в ЗСВ да тръгнат по "бързата писта".