Google представи предложение за отстраняване на антимонополните нарушения, в които е обвинен от Министерството на правосъдието на САЩ. Това става, след като съдия от Окръжния съд на САЩ за окръг Колумбия постанови през август, че компанията е нарушила раздел 2 от Закона на Шърман, определяйки я като "монополист".

САЩ настоя Google да продаде браузъра Chrome и да въведе ограничения, предотвратяващи фаворизирането на собствената ѝ търсачка в Android устройствата.

В предложението си, подадено в петък вечерта, Google изразява несъгласие с решението, но предлага да направи договорите с браузърни компании и производители на Android устройства по-гъвкави. В блог пост, обобщаващ предложението, вицепрезидентът по регулаторни въпроси Лий-Ан Мълхоланд посочва, че това би позволило на браузъри като Apple и Mozilla да продължат да предлагат Google търсене на своите потребители и да получават приходи от партньорството, като същевременно им се дава възможност за множество споразумения по подразбиране за различни платформи и режими на браузване.

Освен това, браузърите ще могат да променят своята търсачка по подразбиране на всеки 12 месеца. Предложението предоставя и на производителите на устройства допълнителна гъвкавост при предварителното инсталиране на множество търсачки и приложения на Google независимо едно от друго.

Google планира да обжалва решението на съдията преди изслушване, насрочено за април, и ще представи ревизирано предложение на 7 март. В блог поста Мълхоланд нарича предложението на правосъдното министерство "прекомерно" и изразява мнение, че то отразява "интервенционистка програма", която надхвърля същността на съдебното решение, свързано с договорите на Google за разпространение на търсачката.

Този случай е част от по-широкия натиск върху Google заради предполагаемия ѝ монопол в онлайн търсенето и рекламата. През последните години компанията е обект на множество разследвания и съдебни дела както в САЩ, така и в други страни, свързани с доминиращата ѝ позиция на пазара и практиките ѝ за конкуренция.

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".