Европейската комисия изключи вероятността от значими последици от спирането от днес, 1 януари 2025 г., на преноса на руски газ през Украйна, заявявайки, че това е било очаквано и Европейският съюз е бил подготвен, предаде Ройтерс.
"Европейската газопреносна инфраструктура е достатъчно гъвкава, за да осигури газ с произход, различен от руския, за Централна и Източна Европа по други пътища", заяви говорител на ЕК.
"От 2022 година насам сме подсилили мрежата си със съществени нови възможности за внос на втечнен природен газ", допълниха от Европейската комисия.
С настъпването на новата 2025 г. спира транзитът на руски природен газ през територията на Украйна, тъй като срокът на договора между Киев и Москва изтича с края на 2024 г.
Киев отказа да преговаря с Москва за ново споразумение за транзита на руско синьо гориво на фона на военната инвазия на Русия, припомнят анализатори.
Обемите на руски газ, доставяни за Европа през Украйна, са относително ниски, отбелязва Ройтерс.
Русия е транспортирала около 15 млрд. куб. м. природен газ през Украйна в рамките на 2023 година. Това представлява под 8 на сто от общите руски газови доставки за Европа през рекордната 2019 година.
Делът на Москва на европейския пазар на природен газ рязко намаля след нахлуването в Украйна през 2022 г., което подтикна ЕС да намали зависимостта си от руското синьо гориво.
Газопроводът "Уренгой-Помари-Ужгород", построен по времето на бившия Съветския съюз, пренася природен газ от Западен Сибир до град Суджа, Курска област. След това доставките продължават през територията на Украйна към Словакия. Там са изградени две разклонения на газопровода - към Чехия и към Австрия, припомня Ройтерс.
Фицо отново вещае тежки последствия
Словашкият премиер Роберт Фицо, който през изминалата седмица, влезе в остри словесни схватки с украинския президент Володимир Зеленски по темата, обаче отново обяви, че прекратяването на преноса на природен газ през Украйна ще има "драстично въздействие“ върху страните от Европейския съюз, но не и върху Русия. Преди дни Фицо в нарушение на "санитарния кордон" около руския президент Владимир Путин отиде на визита при него в Москва, с което спечели вълна от критики от Брюксел.
Словашкият премиер вече на няколко пъти вещае, че прекратяването на транзита ще струва на Словакия стотици милиони евро заради загубата на приходите от транзит и по-високата цена на внасяния от други страни газ, припомня Ройтерс. Според министър-председателя това ще доведе и до повишаване на цените на синьото гориво и електроенергията изобщо в Европа.
Държавната корпорация "Словашка газова индустрия“, основният вносител на суровината, заяви днес, че руската компания "Газпром Експорт" е прекъсна доставките до Словакия след изтичането на споразумението за транзит през Украйна. "Словашка газова индустрия“ посочи в изявление, че е подготвена за ситуацията и ще доставя газ на потребители по алтернативни маршрути, основно по тръбопроводи от Германия и Унгария, но и ще се сблъска с допълнителни разходи под формата на такси за транзит.
"Газпром" спря износа на газ за Молдова
Както вече беше обявено, от рано тази сутрин "Газпром" спря износа на газ за Молдова "заради неплатени задължения".
Русия доставя на Молдова около 2 млрд. куб. м газ годишно през Украйна. Този газ се доставя до сепаратисткия регион Приднестровие, който го използва за производство на евтина електроенергия, която продава на останалата част от Молдова, припомня Ройтерс.
Населението на Молдова от 2,5 млн. души се подготвя за продължителни прекъсвания на електрозахранването, след като Украйна обяви, че няма да удължи договора си за транзит на газ с "Газпром".
През декември парламентът в Кишинев одобри въвеждане на извънредно положение в енергийния сектор заради притесненията от недостиг на енергия през зимата.
"Газпром" твърди, че Молдова дължи близо 709 млн. долара за минали доставки на газ - цифра, която Кишинев яростно оспорва. По-рано тази седмица премиерът Дорин Речан нареди на правителството да започне да се подготвя за възможна национализация на газовата компания "Молдовагаз".
"Газпром" притежава 50 процента от "Молдовагаз". Приднестровието контролира около 13 процента от газовата компания, а молдовското правителство - 35,6 процента.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни