През 2024 г. стартираха два нови сателита с мисия да откриват източниците на метанови емисии от Космоса: MethaneSAT на Environmental Defense Fund беше изстрелян през март, а Carbon Mapper — по-късно през годината като публично-частно партньорство, съобщи Wired.
Метанът е 80 пъти по-мощен парников газ от въглеродния диоксид през първите две десетилетия след изпускането му. За последните 200 години концентрацията му в атмосферата се е удвоила, а емисиите му растат с най-бързи темпове от началото на измерванията. Над 60% от глобалните метанови емисии са резултат от човешка дейност — добив на изкопаеми горива, отглеждане на добитък, сметища и пречиствателни станции.
Добрата новина? Малък брой обекти, т.нар. „суперзамърсители“, са отговорни за по-голямата част от тези емисии. Според Wired 5% от съоръженията в определена индустрия често са източник на половината метанови емисии. С фокус върху тях може значително да се намали замърсяването.
MethaneSAT и Carbon Mapper обикалят Земята в полярна орбита, като обхващат различни области при всяко преминаване. MethaneSAT е подходящ за идентифициране на големи зони със „горещи точки“ на метан, докато Carbon Mapper работи с по-висока резолюция и може да определи източника на емисиите с точност до едно футболно игрище.
Wired предупреждава за потенциални злоупотреби, като компании могат да се опитват да извършват ремонти на съоръжения през нощта, когато сателитите не могат да ги засекат. Въпреки това новите технологии обещават, че големи инциденти като изтичането на 97 000 тона метан в Лос Анджелис през 2015 г. вече няма да остават незабелязани.
През 2025 г. MethaneSAT и Carbon Mapper ще разкриват големите замърсители — от САЩ до Русия и Китай. Според Wired те ще осветят съоръжения в Пермския басейн и Бакен в САЩ, както и в Русия и Китай, предизвиквайки сериозни предизвикателства за отговорните компании.
***
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни