Комисията по бюджет и финанси на Народното събрание прие единодушно на първо четене Законопроект за събиране на приходи и извършване на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 година.

Това бе изненадващо, защото комисията бе свикана с идеята да се гледа проектът на републикански бюджет за 2025 година, но депутатите отказаха да го гледат и дадоха път на "спасителния" проект, внесен чак на 31 декември от Министерство на финансите. 

Комисията премина бързо, въпреки огромния дневен ред, който все пак не бе спазен и се гледа само проектът на МФ за гарантиране на плащанията до приемане на бюджет. 

Това обстоятелство накланя везните към теорията, че е възможно депутатите въобще да не гледат проекта на бюджет за 2025 на Людмила Петкова, заради безбройните критики към него и да използват формата на удължаващ закон за бюджета до март, така че да дадат време за изработването на съвсем нов проект на бюджет. Подобна - макар и шеговита - забележка направи вчера и премиерът Главчев, който обяви, че се надявал до Великден депутатите да приемат текстове за хазната. 

Тази теза върви от няколко дни във финансовите среди и се подкрепя от редица имена в сектора, които смятат, че гласуването на сега предложения проект би изпратил България във фискална криза и би сложило край на мечтите за членство в еврозоната от началото на 2026 г. 

Заседанието премина в атмосфера на скандали след като Делян Добрев от ГЕРБ поиска ставката на водещия комисията Асен Василев от "Продължаваме промяната", защото нямал "необходимите професионални и морални качества". 

"Бюджетният и фискален хаос, в който се намира държавата, се дължи на него, а за моралните качества говорят съдружниците му и съдът, който е обявил негова фирма в несъстоятелност, докато я управлявал", каза Добрев.

Все пак Василев остана председател на комисията, защото няма как членовете й да сменят председателя, затова е нужна санкцията на парламента и на председателя на НС. 

Втори скандал засегна Цончо Ганев от "Възраждане" и шефът на КНСБ Пламен Димитров. Последният аргументира искането за отпадане на диференциираните ставки на ДДС за някои стоки като хляба, което незнайно защо вбеси Ганев, който започна да обижда Димитров. Отговорът на синдикалиста: 

"КНСБ е организация на 100 години, докато "Възраждане" не е, и се надявам да не бъде".