"Човек се запитва какво се промени за тези години, постигнахме ли тези цели, за които бяхме излезли на площада. Тези протести (на 10 януари 1997 г. - бел. ред.) промениха пътя на историята. Освен голямата надежда, която имаха хората на площадите, докарани дотам да нямат нищо, те имаха очакване и енергия, които днес са доста поизхабени."

Тази равносметка направи в интервю за БНР Петър Славов - адвокат, бивш депутат и бивш зам.-председател на Младежкото СДС, 28 години след масовите граждански протести на 10 януари 1997 г.

Като един от големите проблеми през годините след това той открои това, че се е получило размиване между ляво и дясно, както и че се е появил моделът да се очаква "вечния нов спасител". Който по правило се оказвал всеки път по-лош от предишния и правел още по-големи поразии...

Пред журналистката Силвия Великова Славов определи като "скандална" процедурата, която продължава, "за т.нар. единствен кандидат за главен прокурор", но на фона на това отчита, че "като че ли виждаме вече започнала предизборна кампания" в ходовете на партиите, предприети по повод избора на главен прокурор.

"Част от политическите партии си играят партийния и предизборен театър, с ясното съзнание, че това няма как да влезе в сила до 16 януари и въпросното лице ще бъде избрано."

Големият въпрос е може ли ВСС още същия ден да донесе на държавния глава повторното си предложение "и да му каже – подпиши", добави Петър Славов.

Славов обясни още, че това се дължи на текст в Закона за съдебната власт, който се е появил "мистериозно" преди години и превръща президента "в нещо като гумен печат".

По думите му, това е "порочна алинея", която казва, че ако повторно бъде предложен същият кандидат, не се развива друга процедура и той трябва да бъде назначен, докато замисълът на конституционната процедура е друг.

Така се затваря възможността за други кандидатури и номинации, а единственият кандидат, за когото президентът е реагирал с отказ, бива "инсталиран", коментира Петър Славов.

"Няма изричен срок, който указва кога президентът да постанови указа. Ако е сезирал Конституционния съд, той има всички основания да изчака, подчерта той. Според него действията на президента по избора на Борислав Сарафов биха дали "допълнителен прозорец от време"."

Славов прогнозира "големи граждански протести, които е напълно възможно да приличат на тези от 10 януари", ако Сарафов бъде избран за главен прокурор на 16 януари, защото "ако нямаме правова държава, нямаме държава".