Отношенията между Европа и САЩ по време на втория мандат на Тръмп ще бъдат много по-трудни, отколкото при други стопани на Белия дом.

САЩ не могат да си позволят да подарят лесна победа на Русия в Украйна. Той допълни, че подобна "лесна победа" ще окаже негативно отражение върху американските национални интереси.

Тази прогноза направи пред БНР в събота политологът Огнян Минчев.

По думите му, новоизбраният американски президент не харесва европейската интеграция – нещо, което е голям проблем за Европа, защото европейската интеграция прави Европа значим субект в международните отношения.

"Тръмп предпочита САЩ да имат контакти с отделни европейски страни, защото така възможността за влияние е по-голяма", посочи политологът.

5% за отбрана е напълно реалистична цифра не само за Европа, но и за САЩ. Единствените страни в НАТО с разходи над 4% са Полша и някои от балтийските държави, които са прифронтови. Някои европейски страни все още не са достигнали 2%, обясни Минчев. По думите му, предложението за 5-те процента напълно се вписва в начина, по който Тръмп формулира въпроси и тръгва да ги разрешава.

"Това е типичната негова стилистика – когато трябва да бъде очертан определен проблем или определена стратегия на Белия дом, той предпочита да излезе с бомбастично, дори скандално или конфликтно изказване, което пакетира, увива реалността около интереса, който иска да защити и скандализира както мишената на това изказване, така и по-широките кръгове и по този начин позволява на Тръмп да започне разговора от привилегировани позиции."

Огнян Минчев коментира и последните противоречиви изказвания на Тръмп за Гренландия и Панамския канал, както и Канада.

"Начинът, по който Тръмп формулира претенциите на САЩ към Гренландия, Панамския канал и Канада – те имат определен смисъл, но самото формулиране означава потъпкване на международното право, каквото то е. Подобни изказвания, колкото и в употребата на Тръмп да са театрални, а не толкова реална опасност, са контрапродуктивни", смята анализаторът. 

По време на втория мандат на Доналд Тръмп ще видим отново подчертано уважение към Путин и Си Дзинпин, прогнозира още Минчев. Същевременно той отчита "подигравателно отношение" на Тръмп към лидери на държави, които са съюзници на САЩ.

По казуса с прекратяване на войната в Украйна "не само европейските съюзници на Украйна ще му въздействат, но и редица сили в американските държавни институции". Украйна не може да разчита на пряка и особена симпатия сред администрацията на Тръмп, но може да разчита на здрав разум, изказа мнение политологът.

САЩ не могат да си позволят да подарят лесна победа на Русия в Украйна, подчерта Огнян Минчев. Той допълни, че подобна "лесна победа" ще окаже негативно отражение върху американските национални интереси.

"За разлика от първия мандат, сега Тръмп ще бъде подкрепен от много голям и добре структуриран екип от негови лоялни сътрудници, който би трябвало да намали рисковете от този тип транзакционна политика."

Според него спиране на бойните действия и опит за дипломатическо регулиране на конфликта е най-вероятният към този момент сценарий.

"Украйна няма да може да бъде заставена да приеме унизително поражение. За окончателен мир на този етап не може да става дума. Замразяването на конфликта може в крайна сметка да се окаже в полза на Кремъл. От друга страна, Украйна също се намира на границата на своите възможности, на своите ресурси. Може би има основания гледната точка, че на този етап може би е по-добре да бъдат спрени военните действия, а на демаркационната линия да бъдат поставени надеждни омиротворителни сили", коментира Огнян Минчев.