Слънчевите панели монтирани на балкони в жилищни сгради в Германия са технология, която набира популярност в страната, предава Франс прес, цитирана от БТА. 50-годишният Йенс Сакс, жител на Берлин, се е пристрастил към известията за производството на електроенергия, които получава на своя смартфон в реално време, интересувайки се какво количество електроенергия се произвежда и какви са реализираните икономии.

В зимен ден, когато снегът пада по фотоволтаичните клетки, резултатите от инсталацията изглеждат мрачни.

"Но понеже панелите бяха инсталирани през август, тяхното производство ни позволи да спестим 79 евро", заявява Сакс.

През 2024 г. броят на инсталациите монтирани на балконо се е увеличил повече от два пъти в Германия, официално надвишавайки 800 000 броя, или десет пъти повече спрямо 2022 г.

Реалният им брой е много по-голям, тъй като "много от тези малки инсталации не са декларирани", подчертава Леонхард Пробст от Института за иновационни проучвания "Фраунхофер" (Fraunhofer).

Лесни за поставяне от потребителите, с директно включване в конвенционален контакт и по-евтини от соларните покривни панели, балконските станции процъфтяват в цялата страна.

С ограничена мощност, тези мини електроцентрали покриват само част от потреблението на домакинството, достатъчно за зареждане на компютър или миялна машина, но те имат своята роля в енергийния преход на Германия, смятат разработчици на тази технология.

Най-голямата европейска икономика има за цел да постигне 80 на сто дял на електроенергията, добивана от възобновяеми източници до 2030 г. Този тип електроцентрали са осигурили 59 на сто от произведената електроенергия през миналата година, като делът на фотоволтаиците е 14,6 на сто. 

Като се има предвид общият фотоволтаичен капацитет в Германия, който сега е близо 100 гигавата, делът на балконските слънчеви панели може да се оцени "между 1,6 и 2,4 гигавата", или около 2 на сто, според Леонард Пробст.

Този принос, макар и още незначителен, ще продължи да се нараства, прогнозира експертът, който отчита и друг интерес във феномена на слънчевите комплекти - "има образователен ефект, той запознава по-широка публика със слънчевата технология и може би ще я убеди да "инвестира в по-мощна инсталация".

"В началото това беше много малка ниша. Започнахме да ги продаваме преди шест години и имаше много малко търсене", обяснява Оливер Ланг, управител от компанията за соларни зарядни устройства "Зоненрепублик" (Sonnenrepublik).

"Започна по време на КОВИД-19, когато хората имаха свободно време, след това беше началото на войната в Украйна и общият страх от евентуална липса на електричество, а след това дойдоха субсидиите за тези продукти", казва той.

Цените на електроенергията в Германия се стабилизираха след пика от 2022 г., но остават сред най-високите в Европа. Според проучвания на общественото мнение, в страната нарастващите разходи за живот са една от основните тревоги на домакинствата.

Кристоф Щаделман, 60-годишен учител, живеещ във Франкфурт, се оборудва със соларен модул в началото на 2024 г. на стойност 650 евро, половината от които са субсидия от градските власти. Той смята, че инвестицията ще се изплати "за максимум 3 години".

"За класическа фотоволтаична инсталация, с по-голяма мощност, първоначалната инвестиция е около 15 000 евро и отнема 15 години, за да се изплати", изчислява Оливър Ланг.

Германските власти насърчиха бума в търсенето на балконски слънчеви панели, като облекчиха ограниченията за регистрация и премахнаха задължителното споразумение от собственика или попечителя, отговарящ за наемателите (фирми, поддържащи контакт с наемателите, както и с домоуправителите, от името на собственика на имота).

"Имате балкон, малко слънце, закачате един или два панела, за да видите дали си заслужава и има решения за всеки бюджет", казва Мирям Сакс, съпруга на Йенс.

Намаляването на регулациите превърна Германия в "страна пионер в балконската слънчева енергия в Европа", според Кристиан Офенхойсле, основател на комуникационната агенция "ЕмпауърСурс" (EmpowerSource), насърчаваща енергоснабдяването с мини слънчеви електроцентрали, като той оценява реалния брой инсталирани устройства на 3 милиона единици.