Докато се очаква решението на ДПС-Доган ще подкрепи ли кабинет на ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ" и при какви условия, неофициално се спряга вече цял състав на Министерския съвет. Някои от имената са изненада, а проектоправителството може да се обобщи така: нещо ново, нещо старо и нещо назаем.

Скелетът на МС изглежда по следния начин: премиер, трима вицепремиери и 19 министерства, като двама от заместник министър-председателите ще са и министри, а третият - без портфейл. Трите партии имат по един виицепремиер, малките партньори - по четири министерства.

Премиер и вицепремиери

По все още неофициална информация, но без изненада, премиер ще е Росен Желязков (ГЕРБ). Бившият вицепремиер по европейските фондове Томислав Дончев (ГЕРБ), се очаква да бъде отново вице, но и министър на иновациите. Временният председател на БСП Атанас Зафиров - също вице, като ресорът му засега не е уточнен, но от няколко дни се говори, че ще отговаря за силовите ведомства. Зафиров трябва да е заместник министър-председателят без портфейл. Известният с цветистия си език, лишен често от автоцензура, зам.-председател на ИТН Тошко Йорданов пък е посочен и за вице, и за министър на културата. Малко по-рано през деня обаче БНР написа, позовавайки се на своя информация, че министър на културата ще е представител на актьорското съсловие.

ГЕРБ

Ако обаче списъкът е окончателен и кабинет все пак има, то голямата изненада в него ще е Даниел Митов за министър на вътрешните работи. Зам.-председателят на ГЕРБ бе министър на външните работи в едно от правителствата на Борисов, както и кандидат за премиер в един предизвестено обречен проектокабинет, който ГЕРБ така и не подложи на гласуване, но няма нищо общо с МВР.

Ключов е и министърът на финансите. Според предварителните информации ГЕРБ смята да предложи за него Теменужка Петкова. Макар да е по-позната като бивш министър на енергетиката, Петкова всъщност пое този пост след дългогодишна работа в Агенцията за държавна финансова инспекция, която за кратко и оглавяваше.

Не по-малко важният ресор енергетика: за него се спрягат две имена - едното е на също бившия министър на Борисов в сектора - Делян Добрев, другото на изпълнителния директор на "Булгартрансгаз", сега служебен министър Владимир Малинов. Малинов е начело на държавното дружество неизменно от 2018 г. насам.

Външна политика. Изключително важният ресор може да бъде поверен и на младежкия лидер на ГЕРБ Георг Георгиев, чийто професионален опит се свежда до партийното членство и до това, че бе назначен за зам.-министър на Външно в мандата на сегашната ни еврокомисарка Екатерина Захариева начело на МВнР. Все пак, спряга се и името на дългогодишния дипломат от редиците на министерството и негов главен секретар - Иван Кондов, който в момента е служебен министър.

Министерство на отбраната пък вероятно ще бъде оглавено от сегашния служебен министър Атанас Запрянов. Той бе заместник в мандатите на ГЕРБ, а името му общо взето не подлежи на коментар.

Изненада би било и ако бившият общински съветник и председател на Столичния общински съвет, първи мандат депутат - Георги Георгиев, оглави Министерство на правосъдието - каквото сочат предварителните информации. Георгиев бе упорито спряган за кандидата на ГЕРБ за кмет на местния вот от края на 2023-а, но Борисов се спря на бившия телевизионен водещ Антон Хекимян.

Потенциален министър на образованието е Красимир Вълчев, който вече е заемал позицията. Спряган за поста е и Галин Цоков, който сега е служебен министър, а преди това и редовен - в кабинета "Денков (без Габриел)". Цоков бе сред малцината министри, които не останаха лоялни към "Продължаваме промяната", когато Мария Габриел насилствено вкара имената на проектоминистрите си и занесе пълна папка при президента - по време на преговорите за т.нар. ротация. Несъгласните с подхода й обявиха, че не желаят да са министри, но той остана и после стана даже служебен такъв.

ГЕРБ връща "на терен" и Десислава Танева като министър на земеделието, макар там претендент (в слуховете) да е и сегашният служебен министър Георги Тахов. По време на преговорите за ротацията, както Клуб Z писа, Тахов е бил предложен от ГЕРБ за министри, но от "Продължаваме промяната-Демократична България" са възразили. Така и не се стигна до публично оповестяване на името му. Но пък бившият шеф на Държавен фонд "Земеделие" все пак стана титуляр.

Предвижда се на поста да остане и сегашният министър на туризма - продуцентът Евтим Милошев, също като квота на ГЕРБ. Спряга се името и на общинскиия съветник на партията в София - Мирослав Боршош.

А Владимир Темелков да оглави електронното управление. За същия пост е спряган и харесваният от ГЕРБ сегашен министър Валентин Мундров, предлаган и по време на ротацията.

"Има такъв народ"

Освен Тошко Йорданов като евентуален министър на културата, ИТН получава още министерствата на транспорта, здравеопазването и икономиката.

Като министър, но вместо в МРРБ - в транспорта, може да се завърне Гроздан Караджов

Мегаресорът "Здравеопазване" може да отите в Силви Кирилов.

А икономиката - при никому известния Петър Дилов.

БСП

Ресорите на БСП са ясни от вчера. От "Позитано 20" сами си номинираха министрите на пленум, като противно на настояването им за експертен кабинет, всички до един са стари партийни кадри, като се започне със Зафиров. 

Така съпредседателят на парламентарната група Борислав Гуцанов трябва да поеме също мегаресора социална политика, а Манол Генов - екологията. Иван Иванов, който Корнелия Нинова направи в кабинета "Петков" министър на земеделието, сега ще отговаря за не по-малко ключовото Министерство на регионалното развитие и благоустройството (т.е. за магистралите), а столичният общински съветник Иван Пешев - за спорта.