Националният съвет на БСП даде мандат на временното ръководство на партията да подпише споразумение за съвместно управление с ГЕРБ - със 107 гласа "за", 13 "против" и седем въздържали се. Даже излъчи и министри от редиците си, сред които и заместник министър-председател.

Днес социалистите се събраха на "Позитано 20", като макар дневният ред да не бе предварително обявен, бе известно, че ще решава за коалиция с ГЕРБ. Последното се налагаше заради конгресното решение на партията отпреди седем години да не се коалира с формацията на Бойко Борисов. За едни социалисти то можеше да бъде отменено само от най-висшия форум на партията. Други обаче твърдяха, че е нужно решение само на Националния съвет (т.е. пленумът), тъй като решението не е нарочно, а се съдържа в одобрени доклад на тогавашната лидерка Корнелия Нинова.

БСП дори подреди министерските си кресла. Така сега временният председател на левицата, който смята да се бори и за титуляр - Атанас Зафиров, вече се вижда като силов вицепремиер. Според разпространеното по-рано тази седмица управленско споразумение, в което фигурираше и "Продължаваме промяната-Демократична България", всяка от формациите в евентуалната коалиция получава по едно вице. 

Както е известно ДБ, с която ГЕРБ преговаряше и изготвяше въпросното споразумение, вече не участва в преговорите, след като ГЕРБ ги замрази само за нея. Причината бе, че не искала партийната фигура Росен Желязков за министър-председател. ГЕРБ и "Има такъв народ" обаче продължиха разговорите и така се родиха слуховете за разпределение на министерствата по формулата 9:4:4 - превес за ГЕРБ и социалистите и ИТН поравно.

От "Позитано 20" твърдят, че са договорили и Министерство на труда и социалната политика, като за титуляр предлагат другия претендент за поста лидер Борислав Гуцанов, макар близкият до ГЕРБ бивш финансов министър на Борисов Симеон Дянков да спрегна вчера Драгомир Стойнев (Тези дни Дянков обикаля тв студията с имена на бъдещи министри в качеството си на "информиран гражданин", но ако в петък обяви коалиция с ДБ, в събота ДБ вече беше изпаднала, б.р.).

Иван Иванов, който бе министър на земеделието в кабинета "Петков" пък е предложен от БСП за министър на регионалното развитие. Манол Генов - за титуляр в екологията, а общинският съветник в София - Иван Пешев - за спорта.

На влизане за пленума иначе Кирил Добрев, едно от знаковите лица на левицата, обяви пред журналисти, че нямало договорени с ГЕРБ министерства.

Припомняме, че досега социалистите, както и ИТН, настояваха за експертно, а не политическо правителство. От разпространеното прессъобщение след пленума, не става ясно и какво мисли левицата за Желязков.

Иначе и ГЕРБ, и ИТН продължават да мълчат на фона на ежедневните спекулации и говорещи публични личности.

Най-сетне обаче проговориха от ДПС-Доган. Преди няколко дни депутатът доайен от партията Хасан Адемов заяви в БНТ, че разговори с групата не се водят. Председателят Джевдет Чакъров обаче днес призна за такива. И заяви, че партията ще се събере, за да реши. Причината да се търси подкрепата на ДПС-ДПС (каквото е е името на парламентарната група) е в това, че заедно ГЕРБ, БСП и ИТН имат само 107 гласа. Първоначално бе заявено, че доганистите няма да участват формално в коалицията, а само ще крепят мнозинство.

"B отговор на отправена покана от преговорните екипи на ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и "Има такъв народ" (ИТН), в Народното събрание се проведе среща на ръководството на Парламентарната група (ПГ) на "Демокрация, права и свободи -ДПС" с излъчените представители на трите партии", съобщиха от пресцентъра на "ДПС - Доган".

"Дискутирани бяха условията за подкрепа от страна на ПГ на ДПС-ДПС и възможността за съставяне на парламентарно мнозинство, което да излъчи редовно правителство", се посочва в информацията. От парламентарната група съобщават още, че преговарящите екипи са представили своята визия за съвместно управление на страната. "Ръководството на ПГ на ДПС-ДПС заяви готовност за участие в разговори за постигане на едно по-широко съгласие за реализацията на важни за страната приоритети, в това число и за разговори за подкрепа за съставяне на редовно правителство", коментираха от формацията. 

Парламентарната група на "Демокрация, права и свободи - ДПС" е получила от екипите на трите партии краен вариант на споразумение за постигане на парламентарно мнозинство за изпълнение на управленска програма. "На разширено заседание на оперативния колективен орган на партията с областните председатели, ръководството на групата ще подложи на обсъждане предоставените документи и ще информира преговорните екипи на ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТH за взетите решения за участие в преговори за съставяне на редовно правителство на страната с първия мандат", уточняват от ДПС-ДПС.

Така създалата се ситуация обаче отблъсна част от коалиционните партньори на БСП. Срещу вече публично се обявиха татяна Дончева, Мая Манолова, Велизар Енчев. Заседанието на пленума, започнал в 12 ч., продължи до около 17 ч., като след него се очакваше такова и на Коалиционния съвет. 

Среща между лидерите на формациите, които се спрягат в бъдещо редовно правителство официално не се е провела. Очаква се и Конституционният съд да се произнесе по казуса с "Величие". Ако партията влезе в 51-вото Народно събрание може да се окаже и че конфигурацията ГЕРБ-БСП-ИТН-ДПС на Доган ще е на ръба на мнозинството от 121 депутати. Сега са 126. Макар публично Делян Пеевски да обяви, че няма да подкрепя такова правителство, неформално отдавна се говори за негово влияние и в ГЕРБ, и в БСП. Обвинения е търпяла и партията на Слави Трифонов. Затова и анализаторите предвиждат влияние на "Новото начало" и в бъдещо правителство в този състав, както и множество гласувания на НН с управляващите в парламента.