Лакомството "дубайски шоколад" се радва на силна популярност в редица страни, в т.ч. в България. Германски съд обаче постанови, че само продукти, които са произведени в самия Дубай, могат да се наричат по този начин, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Делото бе насочено към "Ръчно направения дубайски шоколад Айлян" (Alyan Dubai Handmade Chocolate) на веригата супермаркети "Алди зюд" (Aldi Sud), който стана хит сред потребителите веднага след пускането си на пазара през декември.
Сладкишът, наричан "дубайски шоколад", има пълнеж от крем от шамфъстък и хрупкави парченца кадаиф между две шоколадови плочки. Той стана изключително популярен в социалните мрежи в Германия чрез платформи като "Инстаграм" (Instagram) и "ТикТок" (TikTok).
Регионалният съд в Кьолн обаче вчера издаде временна забрана срещу "Алди зюд" и му нареди да спре продажбите, отбелязвайки, че продуктът на веригата всъщност е произведен в Турция. Според съда в Германия един продукт може да се продава като "дубайски шоколад" или под друго подобно название само ако действително е произведен в Дубай или има географска връзка с емирството. В противен случай, според магистратите, има риск потребителите да бъдат подведени.
Според компанията за шоколадови изделия "Линд" (Lindt) обаче терминът "дубайски шоколад" описва съдържанието, а не произхода на шоколада. Федералната асоциация на германската сладкарска промишленост подкрепи тази позиция, заявявайки, че "дубайски шоколад" може да се произвежда навсякъде по света.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни