Докато парламентът, макар само на първо четене, даде снощи знак на Борислав Сарафов, че заради "общественото мнение" не е желан за главен прокурор, той в спешен порядък направи предложение за назначаване на свой нов заместник. И Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) незабавно се отзова - още днес взе решение за назначаването на Ваня Стефанова.
Двете събития изглеждат наглед съвсем различни и без допирни точки. Но както винаги "дяволът е в детайлите", заровени в случая в приетите вчера три проекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) - и по-конкретно в един от тях - този на "Продължаваме промяната-Демократична България".
Макар днес по време на дискусията в колегията на ВСС скорострелното новоназначение да бе мотивирано с изнемогата на Сарафов, който досега работел само с един заместник (Елена Каракашева), има и друго обяснение, под повърхността: Ваня Стефанова се явява план "Б", в случай, че минат предложените от ПП-ДБ текстове в ЗСВ, които ще направят невъзможно Сарафов да продължи да изпълнява функциите главен прокурор (ако случайно не стане редовен главен).
За какво става въпрос
ПП-ДБ предлага при определяне на временно изпълняващ функциите на някой от т.нар. тримата големи в съдебната власт (обвинител номер едно и председателите на Върховния административен съд (ВАС) и Върховния административен съд (ВКС)), то лицето да не може да е едновременно с това кандидат за титуляр. Такъв е случаят със Сарафов.
В добавка, кандидат за председател на ВАС, ВКС или Главен прокурор не може да бъде избиран за и.ф. поне шест месеца от провала на процедурата по избора. Т.е. ако Сарафов не бъде повторно избран след президентски отказ, няма да може да се върне като временен Главен.
И още: едно и също лице няма право да изпълнява съответните функции повече от шест месеца, без значение дали е имало прекъсване в изпълнението им. Сарафов бе посочен от прокурорската колегия за и.ф. на 16 юни 2023 г. Т.е., ако този текст в мине и на второ четене, той ще е в просрочие.
ПП-ДБ налага и още една забрана: "лице, заемало длъжността главен прокурор, председател на ВАС и ВКС, не може да бъде определяно да изпълнява съответните функции". Последното засяга Георги Чолаков, чийто мандат начело на ВАС изтече, но съдийската колегия направи и.ф. до избора на титуляр, насрочен за 20 март. Малката подробност е, че кандидати за поста председател на ВАС няма. И така Чолаков може да векува като временен шеф.
План "Б" или направо "А"?
Дали ще минат и на второ четене тези предложения на ПП-ДБ засега не е ясно. Но спешното назначаване на Стефанова за заместник-главен прокурор я вкарва в кръга от лица, които по закон може да заемат временно поста Главен. Този план "Б" е нужен и при хипотезата, в която Сарафов сам се отказва от надпреварата за главен прокурор и се оттегля от заемания пост, каквито слухове се носят в т.нар. триъгълник на властта. Засега обаче и.ф. Главния не дава подобни индикации. Нито ВСС изглежда като разколебал се да го избере.
Изборът е насрочен за 16 януари, т.е. следващия четвъртък.
Някои спекулации стигнаха дори по-далеч: че Стефанова е назначена, за да трупа "биография" като кандидат за титуляр на прокуратурата. В официалната й такава обаче тя ще бъде запомнена основно като прокурорката по "Костинбродската афера", обвиняем по която бе Росен Желязков - тогава главен секретар на Министерския съвет, сега депутат и номинация на ГЕРБ в преговорите по съставяне на правителство за министър-председател. Обвинението претърпя пълен провал. А самата "афера" - бе съшита с бели конци.
Защо обаче се налага в спешен порядък ново назначаване на заместник на Сарафов, като той си има Каракашева? На този въпрос няма еднозначен отговор. Но юристи, с които Клуб Z разговаря изтъкват факта, че тя не е прокурор. Каракашева е съдия в наказателната колегия на ВКС (който често е на различно мнение от ВАС и прокуратурата по "политическите въпроси") и бе избрана за заместник главен прокурор през юли 2023 г.
Другата заместничка на Сарафов - Мария Павлова, пък бе освободена от ВСС като такава, за да заеме поста на служебен министър на правосъдието. За да се върне като заместник трябва да има ново решение на съвета. Предвид факта, че все още не е ясно ще има ли правителство, както и кога и как ще се произнесе Конституционния съд по жалбите срещу т.нар. домова книга, тя може да остане на министерския пост още дълго.
При дискусиите около внесените изменения в ЗСВ Павлова бе критикувана от депутати, че заема позицията на Сарафов - заради критичното си изказване в правна комисия срещу текстовете, както и заради не по-малко критичното становище на самото министерство по тях.
Павлова също е сред спряганите имена за кандидат за главен прокурор при провал на процедурата по избора на Сарафов, макар самата тя да заяви публично, че не иска става такъв. Така бе заявил навремето и Сарафов.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни