"Защото те са сенсеи".
Така лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов продължи размяната на реплики с "Продължаваме промяната - Демократична България". Вчера Борисов заяви, че вратата на правителството продължава да е отворена за "Демократична България". На което лидерът на ДСБ Атанас Атанасов отговори, че те ще затворят тази врата с ритник.
Репликата на Борисов за сенсея бе отговор на Атанасов.
Терминът "сенсей" придоби политическа популярност заради разговора на Кирил Петков с неговия сенсей (в бойните изкуства) на влизане в прокуратурата преди дни, когато той получи обвинението си по повод ареста на Борисов.
"Най-големият сенсей съм аз, не знам друг да е бил треньор на националните отбори на Бългaрия. Няма победа, без да отнесеш някой друг удар.
Да спрат с ритниците и сенсеите, да се върнат на политическата сцена - това правителство не е нещо "бетон", продължи днес Борисов в кулоарите на парламента.
И за пореден път заяви, че всички партии, които подкрепят правителството на Росен Желязков, са искали в управлението да се включи и "Демократична България". Борисов изтъкна, че държавата не е на нито една партия.
"Би могло да се направи нещо доста по-стабилно за в бъдеще", каза още Борисов.
За пореден път той обясни, че гаранциите срещу влиянието на Делян Пеевски върху управлението се състоят в това, че най-големият негов враг - ДПС на Ахмед Доган - е част от управлението.
"Това е много по-силно от да надраскаш нещо върху лист хартия", каза Борисов, по повод искането за подписване на декларация за санитарен кордон около Пеевски.
Само ден преди гласуването на кабинета обаче ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ", заедно с Пеевски, отхвърлиха голяма част от промените в Закона за съдебната власт, касаещи избора на главен прокурор и председателите на върховни съдилища.
В тези дни съветът за съвместно управление ще работи усилено и след вторник вече ще започне да работи по кадровите назначения - заместник-министри, областни управители, каза още Борисов.
"Много съм доволен от това, че с колегите от ИТН, БСП и "Демокрация, права и свободи-ДПС" проведохме трудни и дълги преговори с неясен край. Минаха близо 15-20 дни и накрая успяхме да лидираме процеса, за да направим пето правителство. Преди "сглобката" правихме съвместни програми с ПП-ДБ, но сега тръгнахме отзад напред. До вечерта в сряда не се знаеше дали ще имаме правителство", коментира още лидерът на ГЕРБ.
Борисов уточни, че до вторник партиите в управлението трябва да подадат кадрите си, крайната дума за назначенията ще бъде на премиера Росен Желязков.
Рая Назарян, която беше част от преговорния екип, добави, че има ясен механизъм за вземане на решения и това е Съветът за съвместно управление. В него страните, подписали споразумението, ще имат по трима представители, а ПГ "Демокрация, права и свободи“-ДПС, които в парламента подкрепиха кабинета - двама. Решенията ще се приемат с консенсус, по принцип заседанията ще са в понеделник или вторник, преди приемането на законодателната програма на Народното събрание (НС), обясни Назарян. От страна на ГЕРБ-СДС в съвета ще участват заместник-председателите на парламентарната групи, ще се включва и председателят Борисов.
Разпределението на комисиите в Народното събрание предстои да бъде тема на съвета, опозицията вероятно ще получи комисии, добави тя. По думите на Назарян към настоящия момент няма нужда да се обсъжда смяната на председателя на парламента Наталия Киселова ("БСП-Обединена левица").
Съветът за съвместно управление е записан като механизъм за вземане на решения в коалицията между ГЕРБ-СДС, "БСП-Обединена левици" и "Има такъв народ" (ИТН). Предвидено е в състава му се включват до трима представители от всяка политическа формация. Членовете му да могат да бъдат партийни лидери, депутати или други лица, определени от съответните формации.
Регламентирано е, че в заседанията на съвета участват двама представители на ПГ "Демокрация, права и свободи – ДПС", както и министри или експерти по конкретни въпроси, след съгласуване между страните.
Съветът ще има ротационен председател, който се избира на ротационен принцип за срок от 3 месеца. Негова задача е да организира дневния ред, да модерира заседанията и да осигурява изпълнението на приетите решения, предвижда още споразумението. Предвидено е още заседанията да са на всеки две седмици, както и при извънредни ситуации, а решенията да се взимат чрез консенсус.
При липса на такъв, изрично е посочено, че въпросът може да бъде отложен за допълнително обсъждане или за да се изготви компромисно предложение, а вето при вземане на решения може да се налага от поне две от страните.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни