Само минути преди края на мандата си, напускащият поста си американски президент Джо Байдън помилва превантивно цялот оси семейство. В изявление, направено малко преди да напусне Белия дом, беше съобщено, че Байдън е помилвал предварително своя брат Джеймс Байдън, неговата съпруга Сара Джоунс Байдън, сестра си Валъри Байдън Оуенс, нейния съпруг Джон Оуенс и брат си Франсис Байдън.
„Моето семейство е подложено на непрестанни нападения и заплахи, които единствено и само целят да ми навредят“, заяви 82-годишният Байдън. Демократите на Байдън се опасяват, че новият президент Доналд Тръмп може да отмъсти на всички, които са били политически против него. По време на предизборната кампания Тръмп заплаши някои от политическите си опоненти с правни действия и възмездие. Предварителните помилвания имат за цел да предотвратят наказателно преследване.
Байдън вече помилва и сина си Хънтър преди няколко седмици. Бившият президент на САЩ обяви помилване за всички действия на сина си от 2014 година насам, така че новото правителство на Тръмп няма да може да започне наказателно преследване срещу Хънтър Байдън по каквито и да е обвинения.
Часове преди да напусне поста си, президентът Джо Байдън помилва генерал Марк Мили, д-р Антъни Фаучи и членовете на Конгреса, които участваха в комисията, разследваща щурма на Капитолия от 6 януари 2021 г., предаде "Ню Йорк Таймс".
"Това са изключителни обстоятелства и не мога с чиста съвест да не направя нищо. Необоснованите и политически мотивирани разследвания сеят хаос върху живота, физическата и финансовата сигурност на лицата и техните семейства", написа Байдън в изявление.
Той планираше да издаде помилвания в последните дни на своето президентство, загрижен, че Тръмп ще влезе в длъжност и ще изпълни обещанието си да се саморазправи с противниците си.
Фаучи беше директор на Националния институт по алергии и инфекциозни заболявания в продължение на десетилетия, включително по време на пандемията от COVID-19 по време на първия мандат на Тръмп. Той се превърна в любима мишена на антиваксърите в САЩ, които са със силни позиции в администрацията на Тръмп - избраникът на президента за здравен министър Робърт Кенеди-младши е автор на книгата "Истинският Антъни Фаучи", в която обвинява специалиста, че заедно с Бил Гейтс са саботирали производството на медикаменти срещу COVID-19.
Вместо това двамата насърчавали разпространението на ваксините срещу заболяването, които Кенеди погрешно до днес представя за по-опасни от коронавируса.
Докато републиканеца бе в Белия дом, ген. Мили стана председател на Съвета на началниците на генералните щабове на САЩ. Отношенията им се влошиха сериозно по време на протестите през 2020 г. - Мили многократно се противопостави на призивите на Тръмп да използва войници срещу протестиращите през 2020 г. След края на мандата на Тръмп Мили определи новоизбрания президент като "тотален фашист" и "най-опасния човек в страната".
В изявлението си Байдън отбеляза, че помилванията не означават, че Фаучи и Мили са извършили неправомерни действия.
"Дори когато хората не са направили нищо лошо – и всъщност са постъпили правилно – и в крайна сметка ще бъдат оневинени, самият факт, че са разследвани или преследвани, може непоправимо да навреди на репутацията и финансите им", добави той.
Байдън също така помилва в понеделник всички представители на разследващата комисия от 6 януари, полицаите на Капитолия и представители на столичното полицейско управление, които са свидетелствали по време на разследването.
Фаучи и Мили изразиха благодарност на Байдън.
"Чувствам се добре и съм благодарен на президента, че го направи", каза Фаучи. "Не съм извършил нищо лошо. Със сигурност нищо престъпно".
"След четиридесет и три години вярна служба в униформа на нашата нация, бранейки и защитавайки Конституцията, не желая да прекарвам каквото и да е оставащо време, което Господ ми е отредил, в битка с онези, които несправедливо търсят възмездие за възприети обиди. Не искам да подлагам семейството си, приятелите си и тези, с които съм служил, на произтичащото от това разсейване, разходи и безпокойство", обяви Мили.
Не всички приветстваха помилванията.
"Веднага щом получиш помилване, изглежда, че си виновен за нещо", каза този месец пред Си Ен Ен бившият републикански конгресмен от Илинойс Адам Кинзингер, който беше в комисията за 6 януари. "Не съм виновен за нищо, освен че представих истината пред американския народ и в този процес поставих Доналд Тръмп в неудобно положение. Защото в продължение на 187 минути той седеше там и не направи абсолютно нищо и показа колко слаб и малодушен е наистина", добави той, визирайки бездействието на бившия президент по време на щурмуването на Капитолия на 6 януари. "Така че не, не го искам."
Адам Шиф, сенаторът от Калифорния, който ръководеше първия процес по импийчмънт на Тръмп, също изрази недоволство от помилванията.
"Това е погрешен прецедент. Не искам всеки президент оттук-нататък на излизане от вратата да раздава масово помилвания на членовете на своята администрация."
Като най-близък пример на президент, предприел превантивно помилване по модела на Байдън, може да изтъкнем решението на президента Джералд Р. Форд да обяви амнистия на своя опозорен предшественик Ричард М. Никсън през 1974 г., който преди това си подава оставката заради скандала Уотъргейт. Никсън е изправен пред реална заплаха от съдебно преследване, но Форд осуети тези планове. Голяма част от американците са разочаровани от решението на републиканеца и това е един от факторите за убедителната победа на демократа Джими Картър на президентските избори през 1976 г.
Тръмп номинира на ръководни позиции в държавата свои лоялни симпатизанти, които са склонни да утвърждават лъжите му, че изборите през 2020 г. са били откраднати.
За шеф на ФБР десният популист се спря на Каш Пател - бивш федерален прокурор и служител в Пентагона от първия мандат на Тръмп, който написа детска книжка с картинки за събитията след изборите през 2020 г., с главен герой "крал Доналд". По-притеснителното е, че Пател е изготвил списък от 60 души, по думите му фигури от "дълбоката държава", които според него трябва да бъдат разследвани. Сред тях се забелязват множество служители от администрацията на Тръмп - Джон Болтън, бивш съветник по националната сигурност на Белия дом; Уилям Бар, бивш главен прокурор; Марк Еспър, бивш министър на отбраната; Пат Чиполоне, бивш съветник на Белия дом и други.
Нито един от тях не е получил помилване.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни