Президентът на САЩ Доналд Тръмп оповести мащабна инвестиция за изграждане на инфраструктура с изкуствен интелект (ИИ), в която участие ще вземат технологичните гиганти Softbank, Oracle и OpenAI (последният е създател на ChatGPT).
Предприятието, наречено Stargate, "ще инвестира поне 500 млрд. долара в инфраструктура в сферата на изкуствения интелект в Съединените щати", заяви Тръмп в Белия дом. Всъщност, първоначалната инвестиция възлиза на 100 милиарда долара, като тя може да нарасне петкратно.
"Това монументално начинание е категорична декларация за увереност в потенциала на Америка под ръководството на новоизбрания президент", обяви той.
Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман, шефът на SoftBank Масайоши Сон и основателят на Oracle Лари Елисън присъстваха на събитието. И тримата изтъкнаха ролята на Тръмп за осъществяването на проекта.
"Това е началото на златния век", отправи препратка Сон към първата реч от втория мандат на Тръмп, в която той обеща, че благодарение на него САЩ ще навлязат в "златен век".
Истината е, че план за изграждането на инфраструктурата бе съобщен за първи път през март 2024 г. - докато Байдън бе на власт. През октомври пък финансовата компания Blackstone изчисли, че в САЩ ще бъдат инвестирани 1 трилион долара в ИИ центрове за данни през следващите пет години, като още 1 трилион долара ще бъдат ангажирани в международен план.
"SoftBank и OpenAI са водещите партньори за Stargate, като SoftBank носи финансова отговорност, а OpenAI - оперативна", се казва в изявление на OpenAI в X.
Компанията допълни, че MGX е четвъртият първоначален инвеститор, а "Arm, Microsoft, NVIDIA, Oracle и OpenAI са основните първоначални технологични партньори".
"В момента тече изграждането, като се започне от Тексас, и ние оценяваме потенциални места в цялата страна за повече кампуси, докато финализираме окончателните споразумения", добави още тя.
В краткото си изказване в Белия дом Елисън подчерта медицинските иновации, обещани от ИИ, като например "ранното откриване на рак с кръвен тест".
Обявяването на инвестицията идва ден, след като Тръмп отмени заповед на своя предшественик Джо Байдън, с която се установяваха мерки за надзор на компаниите, разработващи мощни модели на ИИ. Експерти са предупреждавали, че тези регулации бранят националната сигурност на САЩ от непредсказуемото развитие на ИИ.
Тръмп: Мъск може да купи "ТикТок", стига да поиска
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви вчера, че е отворен за възможността технологичният милиардер Илон Мъск да купи приложението за кратки видеоклипове "ТикТок", ако главният изпълнителен директор на "Тесла" иска да го направи.
"Ще съм готов, ако той иска да го купи", каза Тръмп в отговор на журналистически въпрос дали е готов Мъск да купи социалната платформа, след като американският президент подписа по-рано указ, с който отложи със 75 дни прилагането на забраната на приложението "ТикТок" в САЩ.
В средата на януари "Блумбърг" съобщи, че Китай води разговори за потенциална продажба на американските активи на "ТикТок" на приятелски настроения към КНР Мъск.
Двете страни отрекоха, но за да продължи приложението да функционира на американска територия, ще трябва да се намери собственик извън Китай, който не би бил задължен да предостави на Пекин поверителни данни за потребителите. А кандидатите едва ли са много.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни