Ден след приключването на мандата му като служебен министър на енергетиката, Владимир Малинов е избран за изпълнителен член на Управителния съвет на „Булгартрансгаз“ ЕАД.
Решението на Надзорния съвет на публичното газопреносно дружество (от 17 януари) е скоростно одобрено от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) въпреки скандала с проваленото разширяване на газовото хранилище „Чирен“, което се разследва от Европейската прокуратура по сигнал за опити за злоупотреби на стойност почти 400 млн. лв, съобщават днес от "Антикорупционния фонд".
Регулаторът е пренебрегнал и чл. 86 от Закона за противодействие на корупцията, съгласно който лица, заемали публични длъжности, нямат право в продължение на една година да упражняват ръководни или контролни функции върху търговски дружества, които са регулирали или контролирали като част от правомощията или задълженията си по служба.
„Решението на КЕВР да пренебрегне скандалите край Малинов и като доскорошен изпълнителен директор на „Булгартрансгаз“, и като служебен министър на енергетиката, както и да неглижира разпоредби от антикорупционното законодателство, е меко казано притеснително,“ каза Лора Георгиева, член на правния екип на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ).
“Сезирахме Агенцията по вписванията и разчитаме, че те ще изискат да се спази българското законодателство като откажат вписването.“
Завръщането на Малинов в „Булгартрансгаз“ е заявено на 23 януари 2025 г пред Агенцията по вписванията. Агенцията има срок до понеделник да впише или да откаже и така се явява последна спирачка пред скандалните решения на „Булгартрансгаз“ и КЕВР.
Действията на Надзорния съвет на „Булгартрансгаз“ подсказват, че ръководният пост е чакал Малинов. Тричленният състав на Управителния съвет е бил непълен, докато той е заемал поста служебен министър на енергетиката. Ден след като напуска поста обаче, съставът на УС се попълва, макар и формално и до провеждането на конкурс.
„На практика обаче конкурсите сами по себе си са рядко явление в енергийните дружества на държавата и важни постове с години се заемат от чиновници, които са временно изпълняващи,“ каза Георгиева.
Както АКФ разкри в разследването си „Газ, роднина, милиционер“, председател на Надзорния съвет на „Булгартрансгаз“ от 2014 г. до днес е Кирил Георгиев, бивш общински съветник на ГЕРБ в София, който съчетава поста с още два – директор на дирекцията в АЕЦ Козлодуй, отговорна за изграждането на 7-ми и 8-ми блок и служител на гръцкото частно дружество „Митилинеос“, което търгува с руски газ.
АКФ публикува и разширен списък с 33-ма служители на „Булгартрансгаз“, свързани с партии, корпоративни интереси и държавни контролни органи.
В допълнение, през 2024 г., във видеоразследването „Чирен: Поръчки с удобен наклон“, АКФ разкри опити за злоупотреби на стойност почти 400 млн. лв. в проваления проект за разширяване на газовото хранилище.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни