Прокуратурата официално повдигна обвинение на майката на двете убити деца в село Вакарел. Това съобщи пред журналисти снощи Наталия Николова, окръжен прокурор на София-област.

Жената е направила самопризнания, обяснила е механизма на извършване на деянието, обясни и мотива, който я е подтикнал, каза прокурорката.

"Повдигнахме обвинение на майката на двете деца, повдигнато е обвинение за убийството на повече от едно лице, в случая две малолетни лица – именно рождените син и дъщеря, които са се намирали в безпомощно състояние, обясни Николова. Повдигнато ѝ е обвинение, за което се предвижда едно от най-тежките наказания – от 15 до 20 години лишаване от свобода, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна", добави тя, съобщи БТА.

Момиченцето на пет години и момче на 11 г. са открити мъртви с множество прободни рани в таванско помещение на имот във Вакарел, съобщи Николова. Децата са открити в леглата си от техния баща. Намерени са с множество прободни рани в областта на шията. Майката е задържана.

С нея се провежда психологично изследване, което цели да разбере дали се касае за опит за "разширено самоубийство", тоест тя да е искала да сложи край на живота си, но заедно с нейния край на живота и на този на най-близките ѝ, каза прокурорката.

На този етап няма данни за упражнено домашно насилие в това семейство. Бащата е бил в столицата, когато се е случило престъплението, добави прокурор Николова.

По думите ѝ, майката е споделяла, че има проблеми със съзнанието, но към момента се провеждат беседи с нея и се изяснява като възможен мотив деянието да е извършено под такова психично състояние.

Задържана е с прокурорска мярка до 72 часа, ще бъде внесено искане за „задържане под стража“ в съда, съобщи още Николова.

Извършителят на ужасяващото престъпление най-вероятно е бил с тежко психично разстройство (подобно поведение не се асоциира с добро психично здраве по никакъв начин). Така психиатърът д-р Владимир Сотиров пък коментира вчера пред БТА случая с убийствата на двете деца във Вакарел.

Според д-р Сотиров не е достатъчно обаче да разберем дали извършителят е имал психично разстройство и какво (психоза, налудна депресия, декомпенсация на личностно разстройство, друго). Важно е да разберем как това психично разстройство е повлияло върху поведението, мислите и чувствата му, добави той. Какви са били проявленията и как патологичните процеси на разстройството са повлияли ума и възприятията. Защото има психични разстройства и психични разстройства, подчерта той. 

Понякога при едно и също психично разстройство се наблюдават драматично противоположни поведения, обясни специалистът. Например, по думите му, при един пациент може да има рисково поведение, насочено към него самия, застрашаващо неговия живот, докато друг пациент със същото психично разстройство може да има рисково поведение, насочено към случайни хора или към хора от най-близкото семейно обкръжение, с които е най-дълбоко, интимно свързан.