Търговските тарифи, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, ще увеличат икономическата несигурност, заяви в понеделник представителят на ЕЦБ и управител на Френската централна банка Франсоа Вилроа дьо Гало, цитиран от БНР.
"Гледайки икономическите новини, има някои доста положителни елементи, има възстановяване на покупателната способност. Решението на г-н Тръмп обаче да наложи високи мита ще увеличи икономическата несигурност", посочи той пред France Info, добавяйки, че това представлява много тревожно развитие.
Вилероа дьо Гало предупреди, че митата на Тръмп са "много брутални" и ще засегнат особено силно автомобилния сектор.
"Всички губят в този вид протекционистка търговска война", предупреди той, цитиран от Рйотерс.
Запитан дали Европейският съюз трябва да отговори по аналогичен начин, ако Тръмп удари с високи мита и ЕС, Вилроа дьо Гало каза, че такъв отговор не трябва да се изключва, но все пак призова за предпазливост.
"Ключът е да направим нашата икономика по-силна", каза той.
Тръмп разпореди налагането на широкообхватни мита върху стоки от Мексико, Канада и Китай, изисквайки те да спрат потока на фентанил в САЩ, както и на нелегални имигранти в случая с Канада и Мексико, поставяйки по този начин началото на търговска война, която може да попречи на глобалния растеж и да възобнови инфлацията.
Френският централен банкер също така отбеляза, че вероятно ще има допълнителни намаления на лихвените проценти от страна на ЕЦБ.
Миналата седмица Европейската централна банка намали отново лихвените си проценти и се насочи към по-нататъшното им понижение на следващото заседание през март, тъй като притесненията относно слабия икономически растеж в еврозоната изместват тези, свързан и с инфлацията, която все още остава над целевото ниво от 2 на сто.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни