Граждани, подкрепени от Делян Пеевски настояват да бъдат пуснати във ВСС и да бъдат изслушани тази сутрин - на обичайното за вторник заседание на съдийската колегия. 

Става въпрос за сдружение "Ангели на пътя". От сдружението настояват да бъдат изслушани по точка първа от днешното заседание на Съдийската колегия, която е относно искането на съдия Мирослав Петров от Софийския районен съд да бъде защитен от ВСС.

Предисторията

Съдията влезе под прожекторите с произнасянето му по наказателното дело на Ивайло Нойзи Цветков за шофиране в пияно състояние. По същество Нойзи получи присъда, но съдията не уважи искането на прокуратурата за отнемане и на колата на извършителя (чл. 343б, ал. 5 от НК), позовавайки се на Конституцията и правото на Европейския съюз.

След отказа наблюдаващият прокурор свика пресконференция, на която невярно заяви, че СРС е обявил разпоредбата на чл. 343б, ал. 5 НК за противоконституционна. Това доведе до последващи медийни атаки и коментари срещу съдията.

(Иначе що се касае до самото дело - прокуратурата протестира произнасянето по законовия ред, то отиде на втора инстанция - СГС и вчера самият Нойзи обяви, че се отказва от колата си - б.а.)

По-късно стана ясно, че на незнайно какви основания прокуратурата е образувала проверка персонално срещу Петров и е проверявала съдебните актове на съдията, свързани със същия член на НК.

Оказа се, че подател на сигнала, който формално "отвързва ръцете" на прокуратурата да започне разследване, е Диана Русинова от нейния Европейски център за транспортни политики. Организацията е НПО.

Без изненада - прокуратурата бе защитена като юмрук от Асоциацията на прокурорите в България и Камарата на следователите (които по "дифолт" работят подчинени на прокурорите - бел. ред..) и самата... Русинова - чест гост на събития, инспирирани от прокуратурата преди. 

В защита на съдията и с възмущеие за станалото се изказаха доста повече становища - включително от председателя на Районния съд Александър Ангелов и от Съюза на съдиите.

Позицията на Пеевски

Делян Пеевски, лидер на парламентарната група "ДПС - Ново начало" призова тази сутрин кадровия орган на магистратите да откликне на призива на майките и близките на загинали при катастрофи, защото, по думите му, не става въпрос за изолиран случай, а за двойни стандарти и деленето на обществото на елит и народ.

В защита на магистрата се обявиха от Съюза на съдиите, а в позицията си Пеевски заявява: "ДПС - Ново начало" настоява за дълбоки и всеобхватни разкрития за връзки, организации и въздействия на хора и структури, организирани и финансирани от фондациите на Джордж Сорос и сина му Алекс...". 

Развръзката - по терлици

След няколко опита да включат камерите - в рамките на цял час след обявеното начало в 9:30 ч., ВСС излезе с интересен "финт". Оказа се, че точно днес четирима от членовете на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет са излезли в отпуск. Това не бе оповестено първоначално и другите се събраха. Така обаче колегията не успя да събере кворум, за да проведе насроченото за днес заседание.

В началото му председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова обяви, че четирима кадровици са депозирали молби за отпуск. "Лекс" съобщи, че това са Боян Новански, Драгомир Кояджиков, Вероника Имова и Стефан Гроздев (до един от политическата квота, пратена от Народното събрание - съответно "Атака", БСП, ГЕРБ и ДПС по онова време единно - бел. ред. на Клуб Z). Така в залата присъстваха седем кадровици, което е недостатъчно, за да има кворум за заседанието.

Всички точки от днешния дневен ред се отложиха за 11 февруари, съобщи правният сайт "Лекс".