Проектобюджетът за 2025 година ще бъде изготвен така, че разходите да не надвишават 40% от брутния вътрешен продукт (БВП), а бюджетният дефицит да остане под 3%, заяви премиерът Росен Желязков след заседанието на Съвета за съвместно управление на управляващата коалиция ГЕРБ-БСП-ИТН.

"Ние няма да предлагаме екзотични мерки като тези, които бяха в оттегления проект на бюджета за 2025 година от приходната база", отбеляза той.

По думите му, тези параметри са ключови за изпълнението на Закона за публичните финанси и за подготовката на България за еврозоната.

"Това ще е предложението на Министерски съвет. Обсъдихме отделните мерки – както в разходите, така и по приходите – тяхната реалистичност, изпълнимост и относимост, така че инвестиционната програма на централната власт и по общините да продължи да се изпълнява", обясни Желязков.

Той категорично заяви, че правителството няма да увеличава данъците и осигуровките. 

"Заявили сме ясно, че няма да променяме данъчно-осигурителната тежест и ще внесем проектобюджет с действащия Закон за данък върху добавената стойност", подчерта премиерът.

Желязков подчерта, че фиксираният курс на българския лев към еврото – 1.95583 лева за едно евро – не подлежи на промяна и е гарантиран с акт на Народното събрание. Той призова коалиционните партньори да изразят ясна позиция относно подкрепата за проектобюджета, тъй като той е част от стъпките към членството в еврозоната.

"Надявам се, че всички, които биха подкрепили този бюджет с ясен поглед към възможността България да отговаря на критериите за членство в еврозоната, ще го направят. Това е моето разбиране за ангажимента, който колегите от ПП-ДБ следва да изразят ясно", коментира премиерът.

Желязков коментира кратко и взетото в петък решение Десислава Атанасова да бъде представителят на България във Венецианската комисия, като оправда липсата на юридически опит на конституционната съдийка, вкарана в най-висшия съд с политическа сделка.

"Разбира се, опитът на госпожа Атанасова в Народното събрание, годишният опит беше условен, тъй като въпросите, които се обсъждат във Венецианската комисия, са основно свързани с предмета на дейност и на парламента по съответните въпроси, предмет на работата на законодателния орган", обясни Желязков.