"Правителството е избрало в петък, когато няма заседание и "на подпис", за наш представител във Венецианската комисия "най-големият ни действащ констититуционалист" - Десислава Атанасова. Борислав Белазелков е само неин заместник."

Това написа адвокат Емилия Недева в профила си във фейсбук, последвана от Методи Лалов - бивш председател на Софийския районен съд и бивш общински съветник в София. И двамата прилагат въпросното решение на Министерския съвет. Видимо то е свалено от Системата за правна информация към МС, която е публичен онлайн портал. Документът в действителност е наличен, показа наша проверка.

Необявено решение "на подпис"

Решението с дата 31 януари (т.е. миналия петък) определя Атанасова за представител на страната ни в Европейската комисия за демокрация чрез право, а Белазелков за неин заместник. 

На подпис означава, че решението е прието неприсъствено, но за него има съгласие. Защо не е обявено - остава мистерия.

През 2017 г. за български представител във Венецианската комисия бе посочен (апропо, пак "по терлици") конституционният съдия Филип Димитров, като две години по-късно стана и зам.-председател. 

Венецианска комисия, официално Европейска комисия за демокрация чрез право, е консултативен орган по конституционно право, създаден към Съвета на Европа през 1990 г. Всяка държава членка изпраща свой представител в нея. Венецианската комисия досега неизменно е давала становища за България в посока на ограничаване на правомощията на главния прокурор и гарантиране на съдийското самоуправление. И неизменно все несбъдвани.

Кандидатите на "сглобката"

Припомняме, че Атанасова и Белазелков бяха избрани за конституционни съдии в мандата на т.нар. сглобка. Атанасова скочи от политическата скамейка на ГЕРБ в КС, а Белазелков бе номинация на ПП-ДБ. Тя - с "юридически стаж", натрупан просто заради регистрацията й в русенската адвокатска колегия, а Белазелков - като бивш съдия във Върховния касационен съд. 

Преди да стане конституционен съдия, Атанасова бе председател на парламентарната група на ГЕРБ, депутат, министър на здравеопазването, но не и действащ юрист.

Изборът и на двамата бе съпроводен със скандал - а) заради своята скоропостижност; б) заради експертизата на Атанасова и в) заради очевидната политическа сделка.