"Проблемите могат да бъдат решавани на две нива – или през промени в Конституцията, или през промени в законодателството. Моето мнение е, че трябва да се полагат усилия за промени на правилата през закона, независимо дали ще е устройственият или процесуалните закони."

Това заяви днес председателят на Народното събрание доц. д-р Наталия Киселова в изказване по време на дискусия на тема "Оттук накъде със съдебната власт?“, организирана от Български институт за правни инициативи (БИПИ).

Тя посочи три основни проблема в системата - материалните условия за работа, конкурсите и командироването, плюс качеството на законодателството.

Аз съм привърженик на онези малки стъпки, които могат да променят в бъдеще, но трябва да са в правилната посока и не трябва да правим конституционни или законови промени, за да бъдат те част от нашия пиар, а трябва да бъдем със съзнанието, че законите се пишат поне година напред. Не може всеки месец да правим процедура за законодателна промяна, посочи Киселова.

"Концепцията за съдебна власт през годините съществено се промени, най-вече в сферата на наказателното правосъдие. Всички знаем, че пет от шестте поправки в Конституцията имаха за обект съдебната власт. Трудно можем да кажем, че всички те бяха успешни. Последната беше обект и на конституционен контрол, като съществена част беше обявена за противоконституционни", припомни председателката на НС, цитирана от БТА.

Наталия Киселова увери, че усилията на парламента ще бъдат за това да се обновят всички органи, които са с изтекъл мандат. Постепенно ще се приемат процедурни правила и ще се полагат усилия за тяхното обновяване, посочи тя. 

Румен Радев: Реформаторският устрем бе попарен

Преди нея президентът Румен Радев - също специален гост на форума, обяви:

"Апелирам всички вас, както и отговорните държавни институции, на базата на немалкото информация за тези случаи, да се предприемат категорични действия срещу политическото и олигархично влияние върху съдебната система."

На събитието присъстваха и представители на съдебната власт, народни представители и експерти.

По думите на Радев новосформираният парламент и правителство трябва да приемат много сериозно тази задача, както и предстоящите кадрови назначения в съдебната власт.

„Ще започна с един добре известен цитат: „По делата им ще ги познаете“. Ще си позволя да го перифразирам: „По страховете им ще ги познаете“. В момента, в който приех поканата да участвам в този форум, настана истинска истерия сред средите, които се чувстват комфортно в статуквото на съдебната власт. За които мрежата на „Нотариуса“, задушевната атмосфера на „Осемте джуджета“ и лепкавото безвремие, обгърнало плътно делото за КТБ, както и избирателното правосъдие, са жизнено необходимият гарант за облагодетелстване и безнаказаност“, каза президентът пред участниците на форума. 

Той поздрави организаторите и подчерта, че страната ни се нуждае от „тежък и откровен“ разговор по темата, за да се придвижи напред със задоволителни резултати.

„Като изключим вечно актуалната тема и въпроса за това кой ще бъде главният прокурор, темата сякаш загуби обществен и политически интерес след отмяната на последните конституционни поправки. Но това не означава, че фундаменталното значение за гражданите и държавата е отпаднало. Напротив, проблемите на правосъдието продължават да интересуват живо българите и чуждестранните инвеститори“, смята президентът. 

Реформаторският устрем бе попарен, включително и с участието на самите реформатори, защото се оказа, че са имали други по-важни приоритети, отколкото лелеяната съдебна реформа, покрай която си проправяха път към властта няколко поколения политици“, подчерта държавният глава, цитиран от БТА.

Съдия № 1, председателката на ВКС Галина Захарова обяви, че основата на правовата държава е съдебната независимост.

"Целта на съдебната реформа е ефективен и справедлив процес. Ключовите думи, които всички искат да чуят от нас, са прозрачност, професионални умения, познаване на закона, предвидимост, правна сигурност, бързина, експедитивност, еднакво приложение на закона. Всичко това са цели, които са постижими, включително и към настоящия момент, с разумни отделни мерки, посочи Захарова.

Правосъдието се осъществява от хора за хората. Нито една от тези цели не може да бъде постигната без независим и безпристрастен съд, каза тя пред участниците на форума. 

Недоученият може да се научи, бавният съдия може да бъде дисциплиниран, но ако съдията е податлив на натиск или изкушения, правосъдие не може да има", допълни още председателят на ВКС.