Новата тройна коалиция, подкрепена от ДПС-Доган, започва смяна на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) от парламентарната квота. Това означава смяна на целия състав на ВСС, тъй като членовете му встъпват в длъжност заедно.

Това се разбира не от публични обявления на представители на коалицията, а от публикувания на сайта на Народното събрание дневен ред за работата на комисията по правни въпроси тази сряда. Тя е председателствана от депутатката от ГЕРБ Анна Александрова. 

Освен избора на 11-те представители на НС в съдебния съвет, депутатите смятат да открият процедура и за кандидати за Инспектората към ВСС, както и за съдия в Конституционния съд.

Формулировката за заседанието на 5 февруари е "обсъждане и приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати".

Изборът на парламентарната квота във ВСС (шестима членове в съдийската колегия и петима в прокурорската) бе записан като цел в управленското споразумение между ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ" (заложена още докато "Демократична България" бе на масата на преговорите за съставяне на правителство). Изненадата идва от това, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отказва разговори за назначения в кабинета, докато не мине бюджетът за годината, а в същото време започва такъв за ВСС и то "по терлиици".

Сегашният ВСС е със спорна репутация и работи вече три години над мандата си. Същото важи и за Инспектората, който се състои от главен инспектор и 10 инспектори, избирани изцяло от парламента.

И за давата вида избор обаче са нужни 160 депутатки гласа. Коалицията "3+1" разполага със 126. Това означава, че се търсят още 34 гласа.  Макар формално да би следвало изборът за ВСС да се прави на основание конкурсно начало, а не партийни квоти, практиката показва точно обратното. Сондаж на Клуб Z показва, че сред депутатите има очакване "петата колона" да е "Възраждане" с нейните 35 народни представители. 

Задава ли се избор на нов главен прокурор?

Ако парламентът успее най-сетне да смени своята квота, това означава, че съдиите, прокурорите и следователите ще трябва да организират нови вътрешни избори за своята "професионална" квота от 11 души (шестима съдии, четирима прокурори и един следовател), като т.нар. трима големи - председателите на ВАС и ВКС и главният прокурор, са членове по право. Професионалната квота бе избрана, но при "сглобката" депутатите занулиха избора й с изменения в Закона за съдебната власт (ЗСВ) и сега ще трябва да се проведат нови избори.

Смяна на сегашния ВСС обаче означава и че се отпушва изборът на нов главен прокурор, както и на нов председател на ВАС.

С последните промени в ЗСВ мнозинството забрани на ВСС с изтекъл мандат (като сегашния) да отваря процедури по избора на някои от тримата големи. Това спря номинацията на и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов за титуляр.

С гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН и "Новото начало" на Делян Пеевски обаче се даде възможност Сарафов да бъде отново номиниран. И той, както и оставеният начело на ВАС, но като и.ф. бивш председател на съда Георги Чолаков, са сочени от опозицията в лицето на ПП-ДБ като подвластни на Пеевски. И двамата може да останат на постовете си още половин година, реши още мнозинството ГЕРБ, БСП, ИТН и "Ново начало".

За номинация за обвинител номер едно се сочи и малко известната с делата си Ваня Стефанова, която Сарафов издигна за свой заместник в "6 без 10" - когато стана ясно, че парламентът е напът да спре избора му.