Има ли "дупка" в държавния бюджет, какво се случва с него, достатъчно нисък ли е 3% дефицит? Подобни въпроси обикновено се задават през ноември.

В началото на февруари обаче в Z-Каст гостува икономическият журналист и водещ на "РеВизия" по Нова нюз Йордан Бързаков.

"Истината е, че дупка няма, защото няма бюджет. Не може да има дупка в нещо, което не съществува. България влезе в 2025 година без готов бюджет, а с удължаващ закон, който реално не функционира като истински бюджет“, коментира той.

"На 14 януари правителството обеща, че ще представи своя проект на бюджет. Тогава ще знаем колко е дупката в техния проект."

Бързаков посочи, че въпреки първоначалните аларми за „дупка“ в бюджета от 18 милиарда лева, реалното число вероятно ще бъде около 10-12 милиарда, което все пак би довело до дефицит - над 6% от БВП.

Но истинският проблем на публичните ни финанси е, че дефицитът вече е нещо нормално - и това може да предизвика истинска фискална криза.

"Тези 3% бюджетен дефицит се превърнаха в свещена крава, но истината е, че това не е баланс, това е таванът. Това е дълг. Ако всяка година взимаш назаем 10% от приходите си, рано или късно, ще трябва да намериш начин или да намалиш разходите, или да увеличиш приходите. Трета опция няма", обясни той.

"Истинска фискална криза означава, че бюджетът не просто е в дефицит, а, че държавата вече няма механизъм да го контролира. В момента България все още има пари да се разплаща, но нещата не изглеждат добре.

  • Какво означава това за влизането ни в еврозоната?
  • Отново и отново - защо еврото e добро за България?
  • Може ли управляващата коалиция да забави приемането на еврото с години?
  • А възможно ли е дори успешно влизане в еврозоната да не спре потъването ни във фискална криза?

Отговорите на тези и други въпроси - чуйте в новия Z-Каст 186:

Слушайте Z-Каст и в платформите SpotifyTuneInApple Podcasts.