Американски съдия нареди на правителството на Доналд Тръмп да преустанови плана си да пусне в административен отпуск около 2200 служители на Агенцията за международно развитие на САЩ (USAID), предаде ДПА, цитирана от БТА.
Блокиран план за USAID
По-рано двама служители на агенцията подадоха съдебен иск, в който твърдят, че правителството на Тръмп няма правомощия да предприема подобен ход.
Съдебната заповед, с която се преустановява планът на Белия дом, е временна и ще остане в сила, докато се решава правният спор.
По-рано тази седмица Белият дом обяви, че всички "пряко наети служители", работещи за агенцията по целия свят, ще излязат в "административен отпуск" от петък в 23:59 ч. американско източно време (06:59 българско време). Предвиждаше се изключение единствено за служителите, които заемат критично важни позиции. Според съобщения в някои американски медии държавният секретар на САЩ Марко Рубио е преценил, че изключението важи за 300 служители.
В агенцията работят около 10 000 души, като две трети от тях изпълняват служебните си задължения зад граница. Не всички са пряко наети от Агенцията за международно развитие на САЩ, понеже има и местни изпълнители.
Тръмп вече замрази средствата на агенцията в очакване на вътрешна проверка, което се отрази на множество инициативи по целия свят.
Агенцията за международно развитие на САЩ е една от най-големите организации за помощ в света и отговаря за разпределянето на значителна част от хуманитарните доставки на американското правителство за развиващите се страни и за държави, които претърпяват кризи, отбелязва ДПА.
Тръмп неведнъж е заявявал, че агенцията се управлява от "луди радикали", които се опитват да възпрепятстват неговата външнополитическа програма "Америка на първо място".
Предупреждение за Тръмп от Великобритания
Същевременно, британският външен министър Дейвид Лами предупреди, че решението на президента на САЩ да намали външната помощ може да бъде „стратегическа грешка“, предаде днес Пи Ей Мидия/ДПА.
Лами призова САЩ „да разгледат внимателно какво се обърка“ при предишното британско правителство, когато реши да затвори своето Министерство за международно развитие. Той допълни, че Великобритания от години „се опитва да тушира негативните последици от тази стратегическа грешка“, след като през 2020 г. премиерът Борис Джонсън слива ведомството с Министерството на външните работи.
„Развитието остава важен инструмент на меката сила. И при отсъствието на развитие бих бил много притеснен, че Китай и другите ще запълнят празнината“, заяви той пред вестник „Гардиън“.
Още едно съдебно решение - срещу Мъск
Днес стана ясно и че федерален съд в САЩ временно е блокирал достъпа на административния орган, ръководен от милиардера Илон Мъск, до платежна система, използвана от американските власти за обработката на плащания за трилиони долари, предаде Ройтерс.
Съдът се позова на риска чувствителна и поверителна информация да бъде оповестена по неправомерен начин.
Постановлението бе издадено, след като група от 19 американски щата, предимно с превес на демократите, заведоха дело вчера, твърдейки, че ръководения от Мъск Департамент за правителствена ефективност (ДПЕ) няма законови правомощия за достъп до системите на министерството на финансите.
В делото се твърди, че Мъск и екипът му могат да нарушат федералното финансиране за здравни заведения, детски градини, климатични инициативи и други програми, а президентът републиканец Доналд Тръмп може да използва информацията в полза на политическата си програма.
Достъпът на Департамента по правителствена ефективност до системите също така "представлява огромен риск в сферата на киберсигурността, който поставя в опасност големи суми финансиране за щатите и техните жители", твърдят прокурорите. Те искат и временна ограничителна заповед, която да блокира достъпа на департамента.
Тръмп назначи Мъск за ръководител на ДПЕ със задачата да идентифицира измами и пилеене на средства в държавната администрация. Усилията на ексцентричния милиардер разтревожиха демократите и лобистките групи, които твърдят, че той превишава правомощията си, като се опитва да разпусне агенции, отговарящи за ключови правителствени програми и масово уволнява федерални служители.
Назначеният от Тръмп министър на финансите Скот Бесент заяви тази седмица, че Мъск няма да има досег с платежната система на министерството, а всяко решение за спиране на плащания ще бъде вземано от други агенции.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни