"Газпром" отново стъпи в Европа. Така руските медии отбелязаха подаването на газ към Словакия от „Турски поток“.

След спирането на транзита през Украйна Словакия започна отново да получава газ от Русия. Както съобщи държавният словашки доставчик на газ SPP, газът сега се транспортира не през Украйна, а през Турция, България и Унгария. SPP заяви, че ще спазва договора за доставка на газ с руския концерн „Газпром“, който е в сила до 2034 година, въпреки политическите притеснения, каза шефът на SPP Войтех Ференц пред журналисти в Братислава.

Газопроводът преминава през руския град Анапа през Черно море до Кийкьой в северозападната част на Турция. Оттам се отклоняват няколко подземни тръби – една от които води през България до Унгария. Словакия получава газа през съседната страна, обясни говорител на SPP, без да уточни подробности. Мениджър от SPP обаче призна, че капацитетът на „Туски потпок“, койт ов българия Борисов и Радев наричат „Балкански поток“ и през който се снабдяват и други европейски държави с газ, не е достатъчен, за да компенсира предишните доставки на руски газ през Украйна. Затова ще продължат да търсят и допълнителни алтернативи.

Договорът за транзит на руски природен газ през Украйна изтече в края на годината, тъй като Украйна не го поднови. Киев е искал да предотврати чрез продажгбата му Русия да получава приходи от продажба на газ.

Обаче Словакия се позова на Споразумението за асоцииране с Украйна, което, въпреки войната, предвижда доставки на газ от Русия за страните от ЕС, за да ги предпази от енергиен дефицит.

За да осигури продължаването на доставките на руски газ, словашката министърка на икономиката Дениса Сакова два пъти през края на годината посети „Газпром“ в Санкт Петербург. Премиерът Роберт Фицо пък се срещна с турския президент Реджеп Тайип Ердоган в Анкара и с руския президент Владимир Путин в Москва. Пътуването на Фицо в Москва предизвика вълна от масови протести в няколко словашки града.